Další hradní kauza uzavřena: kriminalisté odložili případ Balákova zvýhodněného bydlení
Středočeští kriminalisté v pondělí definitivně odložili kauzu zvýhodněného bydlení pro dnes již zesnulého šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Serveru iROHLAS.cz to potvrdila policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Jak vysvětlila, není možné vést trestní řízení proti zesnulé osobě. Baláka policisté prověřovali kvůli jeho výhodnému bydlení v lánské vile, za kterou platil Hradu pouze symbolické nájemné.
„Služba kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, Odbor hospodářské kriminality, dne 31. března 2025, odložila případ podezření ze spáchání zločinu porušení povinnosti při správě cizího majetku. A to z důvodu, že trestní stíhání je nepřípustné proti tomu, kdo zemřel,“ reagovala na dotaz serveru iROZHLAS.cz policejní mluvčí Vlasta Suchánková, zda se kriminalisté stále zabývají kauzou po dnes již zemřelém bývalém řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi.
Policisté se zabývali kauzou jeho zvýhodněného nájmu v lánské vile, který využíval během prezidentství Miloše Zemana. Za pobyt v domě s 21 místnostmi platil Hradu jen symbolický nájem 6300 korun měsíčně a 3000 korun za služby.
Lánská vila, kterou Balák za zvýhodněný nájem využíval:
Jak navíc popsaly Seznam Zprávy, Balák si měl smlouvy na pronájem podepisovat sám, což kritizovali také kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).
Účet za kauzami Vratislava Mynáře: soudy exkancléře osvobozují, policie šetření odkládá
Číst článek
Poslední nájemní kontrakt mu proto podepsala za lesní správu jeho podřízená Ivana Pokorná – a to týden předtím, než skončil na postu ředitele. V domě tak pobýval i v době, kdy už v Lesní správě Lány nezastával ředitelskou funkci. A to i přesto, že od nové prezidentské kanceláře dostal z nájmu výpověď. Ačkoliv se Balák chtěl původně soudit, nakonec se z vily v prosinci 2024 odstěhoval a podanou žalobu stáhl.
Případem se již v předchozím roce zabývali elitní detektivové z NCOZ, ti ho nakonec odložili s tím, že k porušení zákona při správě cizího majetku nedošlo. Když pak žalobce policistům případ vrátil k došetření, předali ho středočeským kriminalistům. Ti případ v pondělí uzavřeli, protože Miloš Balák v polovině letošního února podlehl vážné nemoci.
Odložené kauzy
Jde tak již o čtvrtou kauzu, kterou policisté ve vztahu k bývalému hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi a jeho prezidentské kanceláři v posledních dnech uzavřeli.
Odložení tří Mynářových kauz přezkoumávají žalobci, potvrdila Bradáčová. Případy mohou znovu otevřít
Číst článek
Jak na konci minulého týdne informoval server iROZHLAS.cz, elitní policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) už podruhé odložili také prověřování tří Mynářových kauz – „zapůjčeného“ hradního party stanu, zmizelých darů z prezidentské kanceláře a nákupu předražené slivovice k reprezentačním účelům na Hradě.
Nastupující nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová však redakci vysvětlila, že tyto zbylé tři kauzy ale ještě nemusejí být definitivně uzavřeny. Přezkoumává je totiž dozorující státní zástupce, který už jednou případy policistům vrátil k došetření. A může tak učinit znovu.
Kdyby ale státní zastupitelství rozhodnutí policistů tentokrát potvrdilo, přibyly by tyto případy mezi ty, ve kterých se již povedlo dříve exkancléři vyváznout bez jakéhokoliv trestu. Řeč je především o lednovém zprošťujícím verdiktu v jeho jediné trestní kauze – případu šestimilionové dotace na jeho penzion v Osvětimanech. Soudce Krajského soudu v Brně Pavel Dvorský totiž rozhodl, že se Mynář dotačního podvodu, jak tvrdila policie, nedopustil. A dozorující státní zástupce Martin Malůš se proti verdiktu neodvolal.
Mynářova dotační kauza
Jedinou trestní kauzou Vratislava Mynáře, která se dostala před soud, je případ šestimilionové evropské dotace na dostavbu jeho penzionu v Osvětimanech, kterou hradní kancléř z období prezidenta Miloše Zemana získal přes svou firmu Clever Management v roce 2011. Podle obžaloby k tomu mělo dojít v rozporu s dotačními pravidly, protože na stejnou stavbu již dříve čerpal dotaci z ministerstva školství pro spolek Chřibák, v němž byl hospodářem. Tuto skutečnost však Mynář podle žalobce Malůše ve své žádosti o druhou dotaci zatajil.
Soudce Pavel Dvorský ze zlínské pobočky Krajského soudu v Brně ale v odůvodnění dnes již pravomocného verdiktu vysvětlil, že v žádosti neuvedené informace nebyly pro poskytnutí dotace klíčové. Žalobci Malůšovi se navíc podle soudu nepodařilo z předložených důkazů prokázat, že by exkancléř tyto informace zatajil úmyslně s cílem dotační podmínky obejít. Mynář svou vinu od počátku odmítá. Stejně tak ale odmítl odpovědět na otázku serveru iROZHLAS.cz, proč tedy dotaci v dubnu 2023 jeho firma sama vrátila. A zda to souviselo s žádostí o abolici, která měla jeho trestní stíhání v této kauze zastavit.
ČASOVÁ OSA
- listopad 2009: firma Clever Management žádá o dotaci
- červen 2011: ROP Střední Morava udělil firmě dotaci 5 994 108 korun
- duben 2019: dotační úřad zahájil veřejnosprávní kontrolu
- jaro 2019: organizace Transparency International kvůli údajnému podvodu s dotacemi podává trestní oznámení
- březen 2020: Radiožurnál informuje, že by firma měla – na základě výsledků kontroly dotačního úřadu – dotaci vrátit
- únor 2021: policie zahájila trestní stíhání Mynáře a firmy Clever Management
- březen 2021: státní zástupce zastavil stíhání Mynářovy firmy Clever Management
- červen 2021: státní zástupce zamítl stížnost Mynáře proti obvinění, jeho trestní stíhání pokračuje
- červen 2021: ministerstvo financí rozhodlo, že firma Clever Management nemusí vracet dotaci
- prosinec 2021: nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal správní žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě
- leden 2023: firma Clever Management žádá o součinnost ministerstvo pro místní rozvoj ve věci vrácení dotace, klade si však podmínky
- únor 2023: Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí ministerstva financí a opět nařídil Mynářově firmě dotaci vrátit
- konec února 2023: opětovná žádost o součinnost
- 7. března 2023: vyhotovena abolice, která měla firmu Clever Management a Vratislava Mynáře vyvinit z trestního stíhání ve věci dotačního podvodu, premiér ji Petr Fiala (ODS) ji však nepodepsal
- začátek března 2023: podána kasační stížnost proti verdiktu Krajského soudu v Ostravě, který firmě Clever Management nařídil dotaci vrátit, případ tak přebírá Nejvyšší správní soud
- 3. dubna 2023: Mynářova firma Clever Management vrací téměř šestimilionovou dotaci bez dodatečných podmínek
- duben 2024: v případu možného poškození finančních zájmů Evropské unie padla obžaloba vůči Vratislavu Mynářovi
- srpen 2024: Nejvyšší správní soud ruší předchozí verdikty správních soudů nižší instance. Podle jeho verdiktu Mynářova firma Clever Management při žádosti o dotaci zákon neporušila
- 15. ledna 2025: první nepravomocný verdikt v trestní větvi kauzy – Vratislav Mynář je zproštěn obžaloby. Podle soudce Pavla Dvorského nešlo o trestný čin
- 13. března: konec Mynářovy dotační kauzy – prvoinstanční verdikt je pravomocný