Vratislav Mynář je zatím bez viny | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz
Účet za Mynářovými kauzami:
policie šetření odkládá
soudy exkancléře osvobozují,
Provázela ho řada menších afér i větších kauz, ze všech ale zatím vyšel nevinný. Bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář si naposledy vyslechl na začátku roku zprošťující verdikt ve svém jediném trestním případu, který se týkal dotace na jeho penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. A elitní detektivové v posledních dnech odložili i další tři Mynářovy drobnější kauzy. Server iROZHLAS.cz přináší jejich shrnutí.
„Tvrdím to šest let. Přesto mě média a různé neziskové organizace celou tu dobu dehonestují, že jsem porušil zákon. Jsem velmi rád, že mi dal za pravdu nejen správní, ale i trestní soud. Beru to jako očištění svého jména,“ řekl Vratislav Mynář po vynesení rozsudku zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, který ho definitivně zprostil obžaloby z dotačního podvodu na jeho penzion v Osvětimanech.
Party stan, zmizelé dary a předražená slivovice: elitní detektivové odložili další tři kauzy exkancléře Mynáře
Číst článek
Definitivně se tak uzavřela od roku 2019 trvající kauza, ve které nejprve dotační úřad neúspěšně požadoval vrácení finanční podpory na výstavbu Mynářova penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku kvůli údajnému porušení dotačních podmínek. A následně neuspěl ani žalobce Martin Malůš, když se v téže kauze pokusil před soudem dokázat, že se Mynář dopustil při čerpání podpory na výstavbu penzionu dotačního podvodu. Shrnutí kauzy si můžete přečíst zde.
Ačkoliv šlo v posledních měsících o nejviditelnější Mynářův případ, nebyl zdaleka jediný. Malých či větších kauz Vratislava Mynáře popsali novináři během jeho desetiletého působení na Pražském hradě v pozici kancléře prezidenta Miloše Zemana celou řadu. Někdy byl Mynář uznán nevinným, v jiných úřady prezidentské kanceláři vyměřily pokutu. A některé zůstávají dodnes nedořešené.
Šperky z hradních skladů
Vratislav Mynář nastoupil do pozice hradního kancléře na konci března 2013. Už o rok později začali novináři upozorňovat na první zvláštní dění v prezidentské kanceláři.
Podle Seznam Zpráv si Mynář měl například chodit do prezidentského skladu pro zlato a stříbro v celkové hodnotě přesahující půl milionu korun. U koho cennosti skončily, není dodnes jasné. Poprvé si měl Mynář nechat vydat zboží v podobě zlacených vitrážových obrazů, kabelek či kufru za téměř 80 tisíc korun už před Vánoci 2014. O rok později si podle výdejek vyzvedl šestery manžetové knoflíčky za více než 104 tisíc korun.
Případem se nejprve zabývali policisté, kteří celou věc loni v březnu odložili. Do kauzy ovšem vstoupilo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které vyhovělo podnětu prezidentské kanceláře, že se policie nevypořádala se všemi novináři popsanými skutečnostmi. Proto nařídilo policistům kauzu došetřit. Jak ale informoval v pátek server iROZHLAS.cz, ani napodruhé policisté Mynáře z žádného trestného činu neobvinili a kauzu uzavřeli.
Předražená slivovice a party stan
Stejně tak se policisté museli po zásahu žalobců znovu zabývat případem milionového nákupu slivovice pro reprezentační účely od zlínského autoservisu, který neměl na podobné podnikání koncesi. Jedna láhev měla vyjít podle serveru Seznam Zprávy na tři tisíce korun.
Ani v tomto případě ale Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) nekonstatovala, že by došlo k trestnému činu. Policisté v odůvodnění citují zjištění Celního úřadu pro Zlínský kraj, který ve firmě Mammut Store provozující zmíněný autoservis udělal kontrolu a žádný alkohol nenašel.
A stejně tak detektivové opět odložili i případ Mynářovy „výpůjčky“ hradního party stanu, který přesunul ke své sjezdovce v Osvětimanech. Podle policistů za výpůjčku stanu zaplatil, Seznam Zprávy ale informovaly, že k platbě došlo až zpětně, když se na případ přišlo.
Kauzy z Lesní správy Lány
Další série případů odstartovala také v roce 2014 a souvisela s Lesní správou Lány, které šéfoval dnes již zesnulý bývalý ředitel Miloš Balák. Toho do hradních služeb přivedl právě Vratislav Mynář a coby jeho nadřízený nad ním po celou dobu držel ochranou ruku.
Balák získal krátce po svém nástupu možnost obývat velkou lánskou vilu s 21 místnostmi. Nájem pro něj činil přitom jen 6300 korun měsíčně. Ve vile zůstal bydlet dokonce i poté, co Miloš Zeman skončil v prezidentské funkci. Nájemní smlouvu Balákovi pár dní před koncem jeho ředitelského mandátu prodloužila jeho podřízená.
Od nové hradní garnitury dostal z nájmu výpověď. Ačkoliv se chtěl původně soudit, nakonec se z vily v prosinci 2024 odstěhoval a podanou žalobu stáhl. Podle elitních policistů ani v tomto případě „výhodného nájmu“ nemělo dojít k porušení zákona při správě cizího majetku. Národní centrála proti organizovanému zločinu po zásahu žalobců případ předala kolegům ze středočeské kriminálky.
Lánská vila, kterou Balák za zvýhodněný nájem využíval:
S bývalým šéfem Lesní správy Lány je spjatá i kauza nepovolených lovů, na které měl Balák Mynáře podle Seznam Zpráv zvát v rozporu s tehdejšími pravidly. Na lovy trofejní zvěře totiž směl zvát pouze prezident.
Bývalý kancléř si měl v Lánech takto jen mezi lety 2019–2021 ulovit 11 kusů trofejní zvěře za více než čtvrt milionu korun. Během této éry se přitom měly na území lánské obory odehrát podobné bezpoplatkové lovy za necelé čtyři miliony korun.
Pronájem hradního areálu
Po zaslání 200tisícového sponzorského daru Straně práv občanů, spřízněné s prezidentem Milošem Zemanem a jeho okolím, získala firma Astacus Michala Pechana v roce 2015 povolení na Hradě pořádat vánoční trhy. A to v prostrou v přímém sousedství svatovítské katedrály.
Doporučení smlouvu podepsat vydala prezidentská kancelář vedená Mynářem měsíc poté, co sponzorský dar na účet strany dorazil, a dva dny po Pechanově žádosti. Ten pro Reportéry ČT odmítl celou věc komentovat.
V únoru 2017 Pechan podle reportérů podepsal smlouvu na pořádání trhů na Hradě na další tři roky. A nakonec od roku 2016 pořádala jeho firma na Hradě také velikonoční trhy – na ty podepsala s Mynářovou prezidentskou kanceláří poslední smlouvu jen pár hodin před jeho rezignací na kancléřský post na jaře 2023.
Jak o půl roku později informoval server iROZHLAS.cz, pořádání vánočních trhů na Hradě už nová prezidentská kancelář, vedená tehdy Janou Vohralíkovou, firmě znovu nepovolila.
Nepovolený odběr vody
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila Mynářově firmě O.L.G.A. od roku 2019 do roku 2024 celkem šest pokut celkově za více než půl milionu korun. Všechny se týkaly nakládání s vodou, většina nepovoleného odběru na zasněžování svahů v Osvětimanech, kde provozuje Mynářova společnost vlek se sjezdovkou vedle jím vlastněného penzionu Malovaný.
Jak dále informoval Radiožurnál, inspekce společnost v minulosti potrestala i pokutou za vypouštění odpadní vody. „Pokuta 40 000 korun: za vypouštění odpadní vody z ČOV objektu Hospoda Na Srubu v katastrálním území Osvětimany do vod povrchových (vodního toku Hruškovice) bez povolení příslušného vodoprávního úřadu,“ citovala z rozhodnutí zástupkyně tiskového mluvčího České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká.
Kauza ovlivňování justice
V roce 2019 informoval časopis Respekt o Mynářových snahách ovlivňovat rozhodnutí soudců Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze. Podle časopisu měl Mynář u soudců nejen zjišťovat informace k Hradem sledovaným případům, ale pokoušet se také závěry soudců ovlivnit ve svůj prospěch.
Ačkoliv se takto údajně Mynář sešel třeba se soudcem Ústavního soudu Vojtěchem Šimíčkem ohledně tehdy připravovaného služebního zákona, který tehdejší prezident Miloš Zeman dlouhodobě kritizoval a pak i vetoval, Mynář úspěšný při ovlivnění rozsudků podle časopisu nebyl.
Skartace dokumentů
Elitní detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu se zabývali i takzvanou kauzou skartace tajných dokumentů. Ve zkratce: Radiožurnál a server iROZHLAS.cz informovaly před třemi lety o závěrech kontroly Národního bezpečnostního úřadu, která konstatovala, že někdejší kancléř Vratislav Mynář na podzim 2021 nechal na Hradě zničit stovky dokumentů.
Jejich součástí byla také složka Bezpečnostní informační služby se závěry vyšetřování výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, za kterým stáli ruští agenti. Jak upozornily Radiožurnál a týdeník Respekt, dokument chtěla v lednu 2022 od Hradu získat policie, aby zjistila, jestli na něm nejsou otisky nebo DNA někoho nepovolaného. Lidem v okolí bývalého prezidenta Miloše Zemana – vlivnému poradci Martinu Nejedlému i samotnému Mynářovi – totiž chyběla bezpečnostní prověrka.
Policisté případ rok prověřovali a v listopadu 2022 ho definitivně odložili. Případ si převzal Národní archiv, který Hradu za skartaci udělil pokutu 60 tisíc korun.
Prezidentův zdravotní stav
Mynář byl také součástí policií prošetřovaného případu možného neposkytnutí pomoci prezidentu Miloši Zemanovi v roce 2021, když se jeho zdravotní stav výrazně zhoršil. Jak informoval server iROZHLAS.cz, výslechy na policii tehdy podstoupilo Zemanovo okolí včetně kancléře Mynáře, protokoláře Vladimíra Kruliše či šéfa ochranky Martina Baláže.
Zeman listinu podepsal sám a při vědomí. Policie odložila případ říjnového svolání sněmovny
Číst článek
V roce 2021 se Mynář stal terčem kritiky i v souvislosti s informováním o zdravotním stavu prezidenta Zemana, kterého převzala do péče Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN).
Policie tehdy vyšetřovala možné neposkytnutí pomoci a k případu byl podávat vysvětlení i Mynář, podezření se ale nepotvrdilo a policie případ odložila. Stejně dopadlo i vyšetřování podezření, že Zemanovi hradní spolupracovníci padělali během jeho hospitalizace podpis listiny, kterou Zeman z nemocnice svolal zasedání Poslanecké sněmovny. Pochybnosti o pravosti prezidentova podpisu na listině vyvolala zpráva lékařů o Zemanově zdravotním stavu, kterou od Ústřední vojenské nemocnice obdržel předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Toto podezření se ale podle policistů nakonec také nepotvrdilo, listinu měl podepsat vlastnoručně Zeman.
Související témata: Vratislav Mynář, Miloš Zeman, Osvětimany, Pražský hrad, penzion, policie, Miloš Balák, kauza, Kauzy, Kancelář prezidenta republiky