Český rozhlas s Vladimírem Švecem mluvil v loňském roce ve věznici Horní Slavkov. Tehdy si stěžoval na chatrné zdraví, působil dezorientovaně, mluvil nelogicky a zmateně.
Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko se rozhodl udělit milost německému občanovi Ricovi Kriegerovi, nad nímž běloruský soud nedávno vynesl trest smrti.
Šestasedmdesátiletý penzista si odpykává 27 let za pašování drog. Odsouzený byl v Hongkongu, kde strávil za mřížemi šest let. Před dvěma lety byl vydán zpět do vlasti.
Kdo vytvořil dokumenty, které měly vyvinit blízké spolupracovníky Miloše Zemana? A kdo je před veřejností utajil? Exprezident se poprvé veřejně vyjádřil k „bílým místům“ kauzy hradních abolicí.
Zeman trvá na tom, že o označení abolicí razítkem „tajné“ vůbec nevěděl, celou záležitost zjistil až z médií. Předpokládá, že abolice utajil ten, kdo je vytvořil – což má být jeden z hradních odborů.
Perry si v Austinu přivydělával jako řidič Uberu, když zajel do ulice, kterou pochodovali demonstranti. Jeden z demonstrantů Garrett Foster, se přiblížil k autu s puškou. Perry jej zastřelil.
Bidenův prapradědeček pobýval roku 1864 v táboře na severu státu Virginie. Zde se jednoho večera v jídelním stanu dostal do bitky s jiným civilním pracovníkem armády Johnem Alexanderem.
V Maďarsku není proces udělování prezidentských milostí veřejný a omilostnění se provalilo náhodou poté, co se odsouzený člověk u Nejvyššího soudu domáhal toho, aby mohl dál učit a stýkat se s dětmi.
Nováková se rozhodla omilostnit asi dva tucty odsouzených loni na jaře před návštěvou papeže. Byl mezi nimi i zástupce ředitele dětského domova, který pomáhal bývalému šéfovi krýt trestnou činnost.
ladislav Kaňus měl strávit 17 let ve vězeňském táboře s přísným režimem. Místo toho se podle matky zavražděné chlubí na sociálních sítích snímky v uniformě a užívá si vojenského života.
Petr Pavel bude od nového roku rozhodovat o milostech. Podle ministra Blažka jde o ústavní pravomoc prezidenta. Miloš Zeman ji ale v průběhu jeho mandátu převedl na ministerstvo spravedlnosti.
Agendu na ministerstvo spravedlnosti převedl bývalý prezident Miloš Zeman. Ten měl brát v potaz jen zdravotní stav odsouzených, kontroverzní milosti ale udělil i Jiřímu Kajínkovi nebo Miloši Balákovi.
Že vše nakonec skončilo milostí, muselo být pro všechny, kdo na případu roky pracovali, demotivující. „To považuji za větší škodu než vynaložené náklady,“ řekl Jan Dupák z Transparency International.
Marná byla argumentace právem na rovnost před zákonem nebo náležitostmi demokracie. Stejně jako v případě milosti Miloše Baláka ponechal Ústavní soud rozhodnutí na prezidentovi.
Ústavní soud odmítl stížnost muže, který milost pro Baláka zpochybňoval, ale zároveň mu v některých bodech dal za pravdu. Na milosti se ale nic nemění, soudci názor vyslovili nad rámec odůvodnění.
Miloš Zeman ke konci své funkce dostál své pověsti politika se sklonem k provokativním úkonům. Udělil milost firmě Energie stavební a báňská v kauze kolem zakázek v Lánské oboře.
Firma byla odsouzená v kauze dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře u nádrže Klíčava. Firma se nemohla účastnit veřejných zakázek a veřejné soutěže.
„Každý, kdo zná Josefa Středulu a jeho dlouhodobé postoje, rozhodně musel očekávat, že ani agent StB, ani rozvědčík vojenského zpravodajství nemůže být podpořen,“ říká Středula.
Pokud by byl prezidentem, pouze Andrej Babiš (ANO) by jmenoval všechny navržené ministry bez výhrad. „Je vizitka premiéra, koho má ve vládě,“ uvedl k tomu expremiér.
Pavlu Rychetskému vyprší mandát až v srpnu příštího roku. Nově zvolený prezident či prezidentka se ujme funkce na začátku března. Bude mít dostatek času nástupce Rychetského vybrat.
„Promíjím nevykonaný zbytek trestu odnětí svobody, trest vyhoštění z území České republiky na dobu neurčitou a trest propadnutí věci,“ stojí v dokumentu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.
Zeman podle svého mluvčího přihlédl k řadě doporučení, například Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila nebo psychiatra a pražského exprimátora Pavla Béma.
Olomoucký vrchní soud uložil manželům v polovině října osm let vězení za nelegální obchody s psychotropním nápojem podle starého receptu peruánských šamanů.
Podle Bílého domu není ve federálních věznicích nikdo, kdo by byl odsouzen za pouhé držení marihuany. Milost však podle Bidena může ulevit lidem od „vedlejších účinků“ jejich předchozího odsouzení.