Původní kruhové popraviště se třemi pilíři, které byly šest metrů vysoké, bylo postaveno někdy kolem roku 1500. Městské popraviště je jednou z mála zachovaných památek svého druhu.
DUEL. Slovenský soud nedávno rozhodl v průlomovém rozsudku o plné rehabilitaci jedné z obětí tak zvané železné opony - východoněmeckého mladíka Hartmuta Tautze. V druhé půlce 80. let minulého století ho v blízkosti bratislavského sídliště vážně potrhali psi pohraniční stráže, která 18letému mladíkovi včas nepomohla. Na následky zranění Tautz zemřel.
Přihlásit se k vlastní minulosti se vším všudy a vyrovnat se s ní někdy nebývá jednoduché. Fotbalová Dukla se mimo jiné právě o tento krok pokouší novým dokumentem, který na pozadí společenských událostí mapuje její šestašedesátiletou historii. Třeba je to i potřebný očistný krok k tomu, aby se dalším pražským klubům Spartě nebo Slavii přiblížila nejen slavnou minulostí, ale i oblíbeností mezi lidmi.
Dlouhá desetiletí mlčela německá automobilka Audi o své nacistické minulosti. Teď vychází kniha, podle které automobilka za války využívala v českých Litoměřicích vězně z koncentračních táborů i nuceně nasazené.
Obrovský betonový komplex pro dvacet tisíc rekreantů oddaných velkoněmecké Říši dodnes stojí na břehu Baltského moře na Rujáně. Jmenuje se Prora a je jedním z největších architektonických monumentů nacistické éry. A také chráněnou památkou. Problém je, že nikdo neví, co s ní. Žádní rekreanti Proru za války nevyužili, až teprve teď to podnikatelé zkoušejí. Jenže v megalomanské stavbě, která čítá kilometry zdí, je to dost složité.
Jako jedinému tuzemskému médiu poskytl bavorský premiér Horst Seehofer Radiožurnálu během své návštěvy Česka exkluzivní rozhovor. Nabízíme vám ho v den, kdy se tento politik chystá do Lidic a Terezína. I na to v povídání s naším zpravodajem Jiřím Hoškem přišla řeč.
Přesně před třiceti se zaměstnanci loděnice v Gdaňsku pustili do stávky. Na komunistickém režimu si vymohli řadu práv a svobod. Včetně vzniku nezávislého odborového svazu Solidarita.
Bývalý polský prezident Lech Walesa už nepožaduje, aby se německý spisovatel Günter Grass vzdal čestného občanství Gdaňsku. Grass napsal obyvatelům Gdaňsku list, ve kterém vysvětlil okolnosti svého působení v jednotkách SS za druhé světové války. Walesa také opět oznámil svůj odchod ze Solidarity