Rozhovory vyjednavačů budou pokračovat v pondělí. Ruský vyjednavač Vladimir Medinskij uvedl, že ukrajinská strana zaujala „realističtější“ pozici ohledně neutrálního a nejaderného statusu Ukrajiny.
„Budeme pracovat na poskytnutí humanitární asistence napříč Afghánistánem,“ oznámily v neděli delegace afghánské vlády a Tálibánu na mírových vyjednávání v katarském Dauhá.
Trumpovi diplomatické schopnosti se stanou legendárním odstrašujícím příkladem. Přesto se mu ale povedl obrat ve vztazích na Blízkém východě mezi Izraelem a arabskými mocnostmi.
V sobotu zemřelo při atentátu na svatební hostinu 63 lidí. „Chtějí, aby lidé zůstali nešťastní, a to i v okamžiku, kdy se radují,“ cituje Al-Džazíra příbuzného obětí Mohameda Nadíra Walizada.
Technické týmy obou stran budou i v úterý v Dauhá pokračovat v rozhovorech. Jejich úkolem je najít mírové řešení téměř 18 let trvající války v Afghánistánu.
Zástupci syrské vlády se připojili k ženevským jednáním o míru. Podle Damašku a jeho spojenců ale není na pořadu dne odchod Bašára Asada, který požadují povstalci. V Sýrii mezitím zesilují nálety na pozice radikálních islamistů.
V Ženevě dnes po několikadenním odkladu začíná nové kolo mírových rozhovorů o Sýrii. Zvláštní vyslanec OSN Staffan de Mistura jednání označil za klíčové. Na řadu mají přijít praktické kroky, jako je přechodná vláda a prozatímní ústava. Hlavním problémem zůstává osud prezidenta Bašára Asada. Opozice požaduje jeho odchod, Damašek to ale rezolutně odmítá.
Pouhý den před dalším kolem mírových rozhovorů v Sýrii zuří těžké boje. Na vládní pozice útočí tisíce bojovníků Fronty an-Nusra, odnože syrské Al-Káidy. Mezinárodní společenství se snaží dodat potravinovou pomoc hladovějícím Syřanům v obležených obcích.
Jedinou alternativou k diplomatickému řešení syrské krize je další válka. Byla by ale horší než ta dosavadní. Na úvod obnovených mírových rozhovorů o Sýrii to dnes v Ženevě řekl jejich koordinátor a zmocněnec OSN Staffan de Mistura.
Hlavní syrská opoziční organizace se nakonec vrátí k mírovým jednáním do Ženevy. Takzvaná rijádská skupina, která zastupuje několik povstaleckých skupin, s tím souhlasila po dlouhém váhání. Na jejich žádost se bude další kolo jednání, které začíná v pondělí, zabývat hlavně politickými reformami.
Další kolo mírových rozhovorů o Sýrii začne v Ženevě 9. března. Oznámil to zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Diplomat předtím navrhl datum 7. března, termín ale posunul z logistických důvodů i kvůli tomu, aby bylo upevněno několik dní staré příměří. Syrský prezident Bašár Asad mezitím nabídl povstalcům amnestii za složení zbraní.
Zástupci syrské opozice se ve švýcarské Ženevě vůbec poprvé zapojili do mírových rozhovorů o tamní krizi. S představiteli syrské vlády budou jednat jen nepřímo prostřednictvím diplomatů OSN.
V Ženevě začaly rozhovory o ukončení války v Sýrii. Svolala je Organizace spojených národů. Hlavní představitelé syrské opozice na ně odmítli přijet, dokud syrský režim neukončí obléhání měst v rukou rebelů, která trpí hladem. OSN všechny strany vyzvala, aby si nekladly předběžné podmínky.
Kontaktní skupina pro Ukrajinu by se na druhý pokus mohla dnes sejít v Minsku. Včera na schůzku s vyslanci proruských separatistů nedorazil ukrajinský vyjednavač Leonid Kučma.
Z plánovaného jednání o míru na východní Ukrajině sešlo. Oznámilo to běloruské ministerstvo zahraničí, které mělo rozhovory v Minsku hostit. Důvod ale neuvedlo. Kromě vyslanců Ukrajiny a pro-ruských separatistů se rozhovorů mělo zúčastnit i Rusko a zástupci OBSE.
Izrael obnoví mírová jednání s Palestinou, jen pokud v palestinské vládě nebudou členové hnutí Hamas. Premiér Benjamin Netanjahu to řekl americké televizi NBC poté, co jeho země mírové rozhovory ukončila. Reagovala tak na středeční smír mezi palestinskými frakcemi, umírněným Fatahem a radikálním Hamásem.
Palestina a Izrael jsou na dobré cestě k mírové dohodě. Prohlásil to americký ministr zahraničí John Kerry, který je v Ramalláhu. Šéf americké diplomacie tam znesvářeným stranám pomáhá najít společnou řeč.
Spojené státy nesouhlasí s účastí Íránu na mírových jednáních o Sýrii. Po přípravném setkání zástupců světových mocností v Ženevě to připustil vyslanec OSN Lachdar Brahímí. Íránci by se konference zúčastnili rádi, podle Brahímího ale chtějí spolupracovat i v případě, že se pozvání nedočkají.
Po tříleté pauze začaly v Jeruzalémě izraelsko-palestinské mírové rozhovory. Středeční večerní schůzka se odehrála v naprostém utajení. Podle informací, které přesto unikly do médií, jsou jednání velmi tvrdá a málem ztroskotala už na samém počátku.
Dva dny před plánovaným obnovením izraelsko-palestinských mírových rozhovorů schválil Izrael výstavbu dalších 900 nových bytů ve východním Jeruzalémě. Tuto část města obývají převážně Palestinci, kteří povolení výstavby považují za provokaci. Aby ukázal dobrou vůli, začal Izrael dnes večer propouštět první palestinské vězně. Jde o 26 osob, které si odpykávaly dlouhé tresty za útoky proti Izraelcům.
Na veřejnost už se dostal seznam 26 Palestinců, kteří patrně už zítra vyjdou na svobodu, ačkoli jejich původním trestem za terorismus a další násilné činy bylo doživotí. Všechno je součástí obnovených mírových jednání mezi Izraelem a Palestinci. Židovský stát přispěl k oživení rozhovorů právě tímto gestem, na kterém léta trval palestinský prezident Mahmúd Abbás.
Po třech letech dnes ve Washingtonu začnou obnovená jednání mezi Izraelem a Palestinou. Rozhovory povedou izraelský premiér Benjamin Netanjahu a palestinský prezident Mahmúd Abbás. Nový začátek blízkovýchodního mírového procesu je výsledkem snah amerického ministra zahraničí Johna Kerryho.
Nové kolo palestinsko-izraelských mírových jednání by mohlo začít podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho příští týden. Ten pomohl uzavřít dohodu, která dává základ ke znovuobnovení přímých rozhovorů mezi Palestinci a Izraelci.