Přesný počet tornád podle meteorologa Billa Buntinga, zástupce federálního Střediska pro předpovědi bouří, zatím není možné určit. „Je to poměrně aktivní den, ale ne bezprecedentní,“ uvedl Bunting.
USA se mají podle meteorologů připravit na další vlnu bouří a tornád. Největší hrozbu představují pro obyvatele na jihu a středozápadě. Ničivé tornádo v Mississippi si minulý týden vyžádalo 21 obětí.
Na základě Bidenova rozhodnutí lze vyčlenit federální prostředky na obnovu v zasažených okresech. Peníze poputují také na dočasné ubytování, opravy nepojištěného majetku či pomoc zasaženým podnikům.
Dvoutisícové městečko Rolling Fork živel téměř srovnal se zemí a panují obavy, že počet obětí bude stoupat. Mnoho obyvatel tam totiž žilo v mobilních domech, které tornádu neodolaly.
„Turisti si jezdí na jih Floridy užít pláže. Myslíte, že budou jezdit někam, kde je voda zelená, smradlavá a znečištěná?“ ptá se profesor Floridské mezinárodní univerzity.
Letoun začal podle agentury AP kroužit kolem obchodního domu v Tupelu kolem páté hodiny ranní místního času a tři hodiny poté byl stále ve vzduchu. Policie uvedla, že je s ním ve stálém kontaktu.
Od rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, které zrušilo právo na potraty na federální úrovni se mnohé státy rozhodly toto právo výrazně omezit. Ve středu takový zákon začal platit ve státě Florida.
„Chceme čistou vodu. A aby těžební průmysl zmizel z domorodých území,“ vyjádřila se v reportáži Julie z národa Lakotů, jedna z washingtonských protestujících.
Přátelé a příbuzní umírají na rakovinu, voda v jejím městě se nedá pít, jedy jsou i v půdě a vzduchu, žije blízko 20 továren chemického průmyslu. Seriál
Radiožurnálu o systémovém rasismu v USA.
„Díky ní do roku 2024 v rámci programu Artemis dostaneme na Měsíc nejen dalšího muže, ale taky první ženu,“ komentoval pozemní test šéf NASA Jim Bridenstine.
Současně s prezidentskými volbami proběhla v některých státech USA referenda o dalších tématech. New Jersey schválilo rekreační užívání marihuany, Mississippi novou vlajku.
Znak Konfederace, symbol otroctví a rasismu zmizí z vlaky amerického státu Mississippi. Pro odstranění se o víkendu vyslovily obě komory zákonodárného sboru.
Bouře i s tornády zničily v jižních státech USA stovky domů. Pro jihovýchodní část Spojených států vydali meteorologové varování před silným větrem, deštěm a kroupami.
V USA je 206 okresů, které dvakrát volily za prezidenta Obamu, ale v roce 2016 se tam voliči přiklonili k Trumpovi. Právě v těchto místech se velmi pravděpodobně budou rozhodovat i letošní volby.
Akce kritizovaná opozičními demokraty byla součástí dlouhodobé snahy prezidenta Donalda Trumpa o snížení počtu přistěhovalců pobývajících v USA bez potřebných dokladů.
Pobřežní stráž mezitím zachránila desítky lidí ze zaplavených oblastí ve farnosti Terrebonne Parish jižně od New Orleans. Někteří lidé čekali na pomoc na střechách svých domů.
Poté, co se hurikán Barry dostal poblíž města Intracoastal City nad pevninu, zase zeslábl opět na tropickou bouři. Vítr dosahuje rychlosti 115 kilometrů v hodině.
Havárie vojenského letounu ve státě Mississippi asi 130 kilometrů severně od města Jackson si v noci na úterý vyžádala 16 lidských životů. Všichni byli zřejmě příslušníky amerického námořnictva.
V době, kdy USA odstupují od pařížské klimatické dohody, se země chystá na přijetí prvních klimatických uprchlíků. Nepřicházejí ze vzdálených atolů v Tichomoří, ale ze samotných Spojených států.
Americká policie vyšetřuje vypálení černošského kostela ve státě Mississippi na jihu země. Neznámý pachatel na jeho zdi zanechal nápis „volte Trumpa". Místní černošská populace, jejíž většina tradičně tíhne k podpoře demokratů, vidí v činu pokus o zastrašování. Podle policie existuje podezření na zločin z nenávisti. Místní republikáni podle agentury Reuters odmítli událost komentovat.
Střední škola v americkém státě Mississippi čelí skandálu. Skupina bělošských studentů v šatnách navlékla černošskému spolužákovi kolem krku oprátku. Sdružení bojující za rovnoprávnost nebělošského obyvatelstva považuje incident za rasově motivovaný a požaduje, aby ho prošetřily federální úřady, napsal v úterý list The Washington Post.
Části Spojených států se dál potýkají s důsledky extrémních srážek v uplynulých dnech. Stoupající hladiny řek na americkém středozápadě ohrožují obydlí i dopravní komunikace. Stovky domácností už úřady evakuovaly.
Voliči v americkém státu Mississippi rozhodovali o tom, zda je možné považovat oplodněné vajíčko za člověka se všemi právy. 55 procent z nich velmi konzervativní ústavní dodatek, který by v podstatě znamenal úplný zákaz potratů v tomto státě, zamítlo.