Jak ruská válka na Ukrajině působí na Ameriku. Jak velký vliv na politiku Spojených států si udržuje Donald Trump. A co to může znamenat pro budoucnost americké bezpečnostní spolupráce s Evropou?
Při prezidentských volbách v roce 2012 podpořil Adelson příspěvkem 70 milionů dolarů Republikánskou stranu. Na podporu Trumpa v roce 2016 daroval 25 milionů dolarů.
Ameriku čekají těžké dva měsíce, bojí se voliči Joea Bidena. Ten zahajuje proces přebírání moci, aby se v lednu hladce ujal funkce prezidenta. Trumpova administrativa ale zatím nechce spolupracovat.
Opoziční demokraté tak podle řady amerických médií v podstatě ztrácí naděje na to, že by se jim mohlo podařit oddálit potvrzení nové soudkyně až na období po lednové inauguraci příštího prezidenta.
Donald Trump ustál hlasování o impeachmentu, jemuž čelil jako třetí prezident v americké historii. Jak se tyto události odráží na postavení současného šéfa Bílého domu a co čekat od volební kampaně?
Američtí voliči rozhodují o svém prezidentovi na příští čtyři roky. Barack Obama i Mitt Romney se ale snažili veřejnost zaujmout nejen důležitými otázkami. Během předvolební kampaně se pokoušeli potenciální voliče také pobavit.
Prezidentské volby rozdělují Ameriku i Američany. Některé rodiny se o politice radši ani nebaví, aby byly vůbec schopné mluvit spolu o jiných věcech. Napětí proniká i do sousedských vztahů. Najít sousedy, kteří mají rozdílné představy o budoucím prezidentovi, a přesto spolu dokážou mluvit o politice bez emocí, je někdy těžké. Náš reportér Pavel Polák je našel a sedl si s nimi ke stolu.
Na amerických dolarových bankovkách, které se už pár desítek let nemění, bývají různé osobnosti, různé znaky a pak také jeden nápis: In God We Trust, tedy V Boha věříme. Nabízí se ovšem otázka, kterého boha mají ty bankovky na mysli. Protože v Americe je spousta náboženství a spousta církví. Ostatně zájemci o Bílý dům, Mitt Romney a Barack Obama, o tom vědí své.
Zájem o politiku v Česku klesá, což ukázaly třeba nedávné krajské a senátní volby. Je proto hodně překvapivé, jak vášnivě prožívají volby Američané. Za několik málo dní si budou volit nového prezidenta. A dělají něco, co je v Česku sotva představitelné: před dům si zapíchnou ceduli se jménem svého favorita.
Barack Obama a Mitt Romney se potřetí utkali o přízeň amerických voličů. Jejich poslední televizní duel může rozhodnout, kdo bude příštím prezidentem Spojených států. Na půdě Lynnovy univerzity na Floridě oba kandidáti debatovali především o zahraniční politice.
Americký republikán Mitt Romney dotáhl ve voličských preferencích Baracka Obamu a souboj o Bílý dům se tak dramatizuje. Do první televizní debaty kandidátů minulý týden měl dlouhodobě větší podporu voličů demokratický prezident.
V americkém Denveru se konala první prezidentská debata mezi Barackem Obamou a Mittem Romneym, v níž podle průzkumů uspěl Romney. Republikánskému politikovi se podařilo obrátit pozornost na témata, která jsou pro současného šéfa Bílého domu nepříjemná. Oba kandidáty na úřad prezidenta USA čekají před volbami ještě další dva řečnické duely.
V americkém Denveru se schyluje k velkému řečnickému souboji. Prezident Barack Obama a jeho republikánský vyzyvatel Mitt Romney poprvé změří své síly přímo před televizními kamerami.
Mitt Romney má problém. Republikánský kandidát na amerického prezidenta znevažoval chudší voliče, kteří jsou pro Baracka Obamu. Svědčí o tom tajně natočené video, které si našlo cestu na internet.
Ve Spojených státech mírně klesla nezaměstnanost, bez práce je podle oficiálních statistik 8,1 procent Američanů. Prezidentští kandidáti se shodují, že by nezaměstnanost měla klesat rychleji, ale přou se o příčinách.
Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney oficiálně přijal nominaci Republikánské strany do podzimních prezidentských voleb. V projevu k tisícům svých spolustraníků slíbil, že vyvede Spojené státy z ekonomických potíží.
Američtí prezidentští kandidáti mají rovnocenné šance na vítězství. Republikán Mitt Romney dotáhl v průzkumech demokrata Baracka Obamu. Dosavadní mírný náskok současného prezidenta v popularitě se dva měsíce před volbami vytratil.
Nezaměstnanost je v Americe opět na vzestupu. V červenci stoupal počet nezaměstnaných ve 44 z 50 států. Celostátní průměr míry nezaměstnanosti je 8,3 procenta. Není to dobrá zpráva zejména pro prezidenta Obamu.
Americký kandidát na prezidenta Mitt Romney se zesměšnil před celým světem a spoustu lidí urazil. Na první zahraniční cestě chtěl přitom ukázat, jak schopný je diplomat.
Prezidentský kandidát republikánů Mitt Romney se dnes v Polsku setká s Lechem Walesou i dalšími politiky. V Gdaňsku a Varšavě Romney nejspíše připomene, že Rusko podle něj zůstává největším geopolitickým protivníkem Ameriky, což u Poláků vyvolává nadšení.
Bývalý polský prezident Lech Walensa pozval na návštěvu Mitta Romneyho. Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států si tak na den odpočine od předvolební kampaně a vyrazí na konci července do polského Gdaňsku.
Americký prezident Obama blahopřál svému rivalovi Mittu Romneymu k zajištění nominace republikánskou stranou. Po vítězství v primárkách v Texasu nemůže Romneyho žádný jiný republikán ohrozit. Oba kandidáti hlavních politických stran teď podle očekávání zostří vzájemné útoky.
Americký republikán Mitt Romney vyhrál primárky v Texasu. Bývalý guvernér státu Massachusetts zvítězil v primárkách v Texasu. Získal tak dostatečný počet delegátů pro srpnový nominační sjezd strany. Potřeboval nejméně 1144 delegátů, a ty v tuto chvíli má.
Mluvčí republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneyho po několika dnech rezignoval. Richard Grenell, odborník na zahraniční a bezpečnostní politiku, se totiž otevřeně hlásil k homosexualitě a zároveň propagoval sňatky osob stejného pohlaví. U konzervativnějších republikánů se to však setkalo s odporem.
Rick Santorum vzdal boj o Bílý dům. Bývalý pensylvánský senátor byl přitom v republikánských primárkách nejúspěšnějším z konkurentů Mitta Romneyho. Favorit Romney tak má nejspíš nominaci do listopadových voleb jistou.
1:27
|Zdenka Turková, Dušan Neumann, Eva Presová, mad, Silvie Třeslínová|Zprávy ze světa
Wisconsin, Washington DC a Maryland jsou místa dalších republikánských primárek, ve kterých pohodlně zvítězil Mitt Romney. Zvýšil tak svůj náskok před třemi ostatními uchazeči o nominaci na příštího amerického prezidenta.