Mluvčí konzervativce Romneyho skončil, příliš propagoval sňatky homosexuálů

Mluvčí republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneyho po několika dnech rezignoval. Richard Grenell, odborník na zahraniční a bezpečnostní politiku, se totiž otevřeně hlásil k homosexualitě a zároveň propagoval sňatky osob stejného pohlaví. U konzervativnějších republikánů se to však setkalo s odporem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney

Republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney | Zdroj: Reuters

Jeho homosexualita hrála v jeho rezignaci jen menší roli, mnohem závažnějším důvodem byla skutečnost, že je i hlasitým zastáncem sňatků párů stejného pohlaví.

Kvůli tomu čelil silné kritice, protože pro konzervativní křídlo republikánů to bylo opravdu nepřijatelné a těžko odpustitelné. Mnoho konzervativních republikánů sice už schvaluje například občanské sezdání nebo registrované partnerství, nikoli však sňatky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč rezignoval mluvčí republikánského kandidáta na prezidenta Mitta Romneyho, objasňuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka

Kritiku si Grenell vysloužil i od liberálů. Na síti Twitter totiž zesměšňoval některé významné ženy, obvykle demokratky, například ministryni zahraničí Hillary Clintonovou. Dělal si legraci z jejich stylu oblékání nebo účesů.

Podle kritiků tím prý dával najevo, že zřejmě pohrdá ženami a že je sexista. V situaci, kdy Mitt Romney silně zaostává za Barackem Obamou ve voličských preferencích u žen, to byl pro stranu skutečný problém.

Grenellův případ přesto ukazuje, že se i homosexuál může dostat hodně vysoko na politickém žebříčku i v Republikánské straně.

Přestože je pro část strany stále těžké se s tím vypořádat, je to známka toho, že pro stále větší část americké společnosti se homosexualita stává přijatelnější. Nyní v Kongresu zasedají minimálně tři zástupci, kteří se ke své homosexualitě otevřeně hlásí.

45letý Rick Grenell má za sebou úspěšnou kariéru, při které se soustředil hlavně na zahraniční politiku a komunikaci. V roce 2001 se po vítězství republikánů stal ředitelem americké mise při OSN pro komunikaci a veřejnou diplomacii. Po nástupu demokratů v roce 2008 se soustředil spíše na práci konzultanta a komentátora, jako takový byl před pár týdny najatý do kampaně Mitta Romneyho.

Vít Pohanka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme