Buddhismus platí za jedno z nejvíce mírumilovných náboženství. Jak je tedy možné, že stále častěji toleruje a na některých místech světa dokonce otevřeně podněcuje násilí, vraždy a nespravedlnost?
„Bude tu 22 pokojů pro hosty, pro lidi, kteří chtějí prožít nějaký duchovní pobyt, seminář. Je to určené vyloženě pro veřejnost,“ říká převor vyšebrodského kláštera Justin Berka.
220 let trvaly obavy belgických mnichů, že už nebudou vařit pivo podle středověkého receptu. Zápis postupu se ztratil. Mniši ale nyní budou pivo znovu vařit. První várky vznikly podle starých záznamů.
Široký úsměv na tváři a rozvalený pupek jsou charakteristické rysy pro zobrazení reinkarnace Buddhy. A vzor hojnosti v Thajsku začíná odpovídat skutečnosti, poznamenává americký list New York Times.
V thajském buddhistickém chrámu, který turisté navštěvovali kvůli procházkám mezi krotkými tygry, policie při razii našla 40 mrtvých tygřat. Úřady v pondělí začaly zvířata z areálu odvážet. Oblíbená atrakce je proto teď pro veřejnost uzavřená a mniši čelí obvinění z týrání.
První budhistický klášter na jihu Čech nemá okenice, omítky jsou spadané a podlahy rozbité. Ve vybydleném domě v Kolodějích nad Lužnicí na Českobudějovicku žije v provizorních podmínkách už měsíc pět mnichů. Chtějí šířit thajské buddhistické učení a přilákat turisty.
Minimálně čtyři Tibeťané se upálili v Číně na protest proti tamní nadvládě. Dalších dvacet tibetských studentů policie zranila při protestech v provincii Čching-chaj. Za poslední tři roky se tak v Číně upálilo přes osmdesát Tibeťanů.
Peking zpřísňuje bezpečnostní opatření v tibetské metropoli Lhase. Reaguje tím na sebeupálení dvou tibetských mnichů. Jeden z mužů v neděli zemřel, druhý je podle informací čínské agentury Xinhua ve vážném stavu.
Na deset a třináct let vězení odsoudil čínský soud další dva tibetské mnichy. Podle soudu podporovali spiknutí a upálení mladého kolegy. Už v pondělí poslal soud prvního z mužů, kteří ukryli popáleného, na 11 let do vězení. Spojené Státy apelují na Peking, aby událost v jižní provincii Číny S‘-čchuanu vyšetřil a tibetskému lidu zajistil ochranu.
Kosovská policie ukončila vzpouru srbských mnichů, kteří podporují odvolaného biskupa Artemije. Asi čtyřicet mnichů obsadilo před několika dny kláštery na severu Kosova. Srbská pravoslavná církev podala na sesazeného vladyku trestní oznámení a obvinila ho z rozkolu v církvi.
Čínské úřady vykazují buddhistické mnichy ze zemětřesením zasažené oblasti. Přitom právě muži v červeném rouchu jako první pomáhali pátrat po živých lidech v troskách budov. O jejich hrdinství ale pomlčela i státní média. Přírodní katastrofa, která postihla tibetskou prefekturu Jü-šu, si vyžádala na 2200 mrtvých a přes dvanáct tisíc zraněných.
Před šedesáti lety, v noci ze 13. na 14. dubna, došlo k realizaci dlouho plánovaného zásahu komunistického aparátu, příslušníků StB, SNB a lidových milic proti mužským klášterům po celém Československu, takzvané ‚Akci K.‘ Více než dva tisíce řeholníků čekala internace v centralizačních klášterech, majetek řeholních řádů byl zabaven nebo rozkraden a některé klášterní stavby byly zpustošeny.
V tibetské Lhase propukly nové protesty. Čínským jednotkám se je tak ani po téměř třech týdnech nedaří zcela zastavit. Buddhističtí mniši zahájili protestní pochody 10. března, v den 49. výročí krvavě potlačeného protičínského povstání. Čtyři dny poté ale přerostly v násilnosti, při kterých v Tibetu i sousedních provinciích podle exilové vlády zahynulo na 140 lidí.