Ministerstvo zdravotnictví Radiožurnálu potvrdilo, že vyjednávání o nákupu paxlovidu budou se společností Pfizer pokračovat v tomto týdnu. Zájem stále trvá, řeší se podmínky nákupu.
Monoklonální látky lékaři v současné době aplikují asi 4000 lidem týdně, sdělil předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.
Lék by měl podle výrobce fungovat i proti nové nakažlivější variantě koronaviru omikron. Dospělí pacienti s mírnými příznaky nemoci budou lék užívat dvakrát denně celkem pět dní.
V Česku se objevila další podezření na nové případy nákazy variantou koronaviru omikron. Podle biochemika Jana Konvalinky je třeba třetí dávka očkování.
První lék proti těžkému průběhu covidu podávaný v tabletách, molnupiravir od firmy Merck, je na cestě do Česka. Během následujících dvou týdnů má dorazit 5760 dávek. Celkem jich má být na 14 tisíc.
Lék zatím není registrovaný. Evropská léková agentura ale už dřív doporučila pilulky podávat dospělým, kteří po nákaze koronavirem zvládají sami dýchat, ale je u nich riziko těžkého průběhu covidu-19.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch 22. listopadu tvrdil, že vláda má objednáno 5000 dávek s dodáním v polovině prosince. Teprve v pátek večer ale ministerstvo s firmou podepsalo memorandum.
Léky proti těžkému průběhu covidu-19 budou dál lidé dostávat jen v nemocnicích. Týkat se to zatím bude i tablet, které by měly být v Česku k dispozici v polovině prosince.
„Klinická studie byla ukončena předčasně, protože její výsledky byly vynikající. Jde o lék velmi nadějný,“ říká primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.
Vědci testovali lék na 775 pacientech. Jedné části dali molnupiravir a druhé placebo. U osob s molnupiravirem vyžadovalo hospitalizaci 7,3 procenta pacientů, ve skupině s placebem 14,1 procenta.
Problém je, že lékaři zatím nemají účinné antivirotikum, které by šlo podávat pacientům ve formě tablet a tak spolehlivěji předcházet kritickým stavům.