Koudelka byl v letech 1998 až 2006 poslancem za sociální demokracii, po odchodu z ČSSD se stal členem hnutí Trikolóra. Scholz působil například jako interní ombudsman Energetického regulačního úřadu.
Šimůnková dříve řekla, že zváží podání žaloby na Křečka. „Nyní, až to celé skončí, si vše v klidu zanalyzuji, již teď se radím s právníky. Nechám si na to čas, vše si chci v klidu rozmyslet,“ řekla.
Monika Šimůnková, zástupkyně veřejného ochránce práv Stanislava Křečka oznámila rezignaci. Důvodem je dlouhodobý pracovní i osobní konflikt se Křečkem. Šimůnková byla zvolena v roce 2019.
Ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni veškerou práci. „Já v té pozici zůstávám. Je to v podstatě pozice takřka neodvolatelná,“ říká Monika Šimůnková.
Křeček a Šimůnková mají rozdílné názory dlouhodobě. Střetli se v minulosti kvůli výrokům na adresu Romů, kvůli přítomnosti otců u porodu v době epidemie či kvůli právům dětí.
Úřad veřejného ochránce práv a veřejný právní problém. V čem vězí spor ombudsmana Křečka a jeho zástupkyně Šimůnkové? A mohla být zbavena svých pravomocí?
Odebrání agendy zástupkyni veřejného ochránce práv Monice Šimůnkové může být ze strany ombudsmana aktem pomsty za to, že jej kritizoval Senát, řekla ve středu Anna Šabatová.
Na úřadu veřejného ochránce práv vyvrcholily dlouhodobé spory mezi šéfem a jeho zástupkyní. Ta se chce v této věci obrátit na Poslaneckou sněmovnu. O řešení situace mluví Markéta Pekarová Adamová.
„Základním předpokladem úspěšné spolupráce je vůle a snaha všech zúčastněných se domluvit. A tuto vůli jsem bohužel ze strany paní zástupkyně necítil a necítím,“ uvedl Křeček.
Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková zveřejnila závěr své prověrky policejního zásahu v Teplicích z loňského června. Policisté podle ní nedostatečně kontrolovali mužovy životní funkce.
Vztah ombudsmana Stanislava Křečka a jeho zástupkyně je už nějakou dobu napjatý. Na spoustu věcí mají podle jeho zástupkyně Moniky Šimůnkové odlišné názory.
Psychiatrická oddělení českých nemocnic se podle zprávy zástupkyně ombudsmana Moniky Šimůnkové rozcházejí v přístupu k názorům dětských pacientů. Šimůnková proto doporučila práva dětí posílit.
Případ začne prověřovat v nejbližších dnech. Kdy budou známé výsledky, bude podle ní také záležet na tom, jak rychle policie poskytne příslušné materiály.
Stav, kdy se klienti zařízení mohou reálně dostat ven maximálně jednou za šest až sedm dní, přitom trvá už několik měsíců, upozorňuje Šimůnková. Výjimka se týká očkovaných klientů.
„Slepeckou hůl používají i lidé, kteří nejsou úplně nevidomí, mají ztrátu zraku, ale ne úplnou a nechtějí být na základě této hole nazývání slepci,“ vysvětluje Šimůnková.
Fakultní nemocnice v Motole, která se do sporu s matkou dostala, podle mluvčí Pavlíny Dankové matce kontakt s dítětem po operaci povolila, jen nešlo o kontakt neomezený, řekla.