Josef Vít se narodil 18. dubna 1942 ve Lhotkách u Náchoda. A nebylo mu ještě deset let, když se stal svědkem dodnes nedošetřených událostí, které vedly k justiční vraždě jeho otce.
Podle ředitele Národního archivu Vojáčka bylo cílem projektu „ukázat mechanizmy procesů a dát na jedno místo audio-vizuální i psané materiály.“ Má podle něj napomoci celý proces s Horákovou pochopit.
Soud tak vyhověl návrhu politikovy dcery Marty. Slánského manželka Josefa byla v roce 1952 několik měsíců vyslýchána v ruzyňské věznici. Syna Rudolfa stát bezdůvodně krátce zadržel o 20 let později.
A tak jako si kdysi komunisté zvolili Horákovou coby symbol vyřizování účtů s politickými rivaly, dodatečně se stala symbolem odporu vůči totalitě. Skoro až zástupkyní veškerých tehdejších obětí.
„Obrazového záznamu by mělo být až čtrnáct hodin, což je dvakrát tolik, než máme z procesu s Miladou Horákovou. Dosud jsme měli jen osmiminutový film z roku 1968,“ říká dokumentarista Martin Vadas.
Pražský vrchní soud si připomene komunistický monstrproces s takzvanou skupinou Stříteský a spol. Dvě desítky studentů z Litomyšle byly v 50. letech minulého století odsouzeny za rozvracení lidově demokratického zřízení. Právě studenti si soudní líčení zopakují. V rámci projektu proti totalitě Mene Tekel se přes den vžijí nejen do role obžalovaných, ale i soudců nebo prokurátora.