Až 81 procent obyvatel Moravskoslezského kraje se podle průzkumu agentury STEM/MARK domnívá, že ocelářský průmysl je pro další ekonomický rozvoj severní Moravy a Slezska nezbytný.
Podle odborů je ale možné, že o vyhozené zaměstnance huť nakonec projeví zájem a zůstanou. Podrobnosti sdělil Radiožurnálu Martin Navrátil z krajské organizace Moravskoslezský pakt zaměstnanosti.
Žena na Frýdecku-Místecku měla těžkou alergickou reakci. „Díky rychlé přednemocniční neodkladné péči se podařilo její stav stabilizovat,“ popisuje mluvčí záchranářů.
Hasičům i v neděli pomáhají dva jeřáby a také dron s termovizí pro vyhledávání skrytých ohnisek, která stále dohašují, potvrdila mluvčí hasičů Kamila Langerová. Škoda ani příčina zatím neznají.
Návštěvníci si třeba přiťuknou s horníkem a nebo ochutnají typický oběd hornické rodiny. Vedle bývalé šachty navíc vyroste nová budova turistického centra. Projekt by se měl začít stavět na jaře.
Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část zaměstnanců, kterých má podnik zhruba 5000, je od té doby doma.
Soukromý investor chce vytěžený lom zasypat 1,5 milionem tun odpadu ze staveb. Okolní obce proti plánu protestují, protože se bojí zamoření podzemní vody.
Poklesové jezero v poddolované oblasti na levém břehu Olše je tam, kde kdysi stála obec Darkov. „Sezóna na jezeře bude celoroční. Jde o to, jak skloubit zájmy všech skupin,“ říká Andrzej Bizoń.
Prodejna nabízí hlavně trvanlivější potraviny, například maso tam lidé koupí jen uzené. Rozdíl v ceně nákupu je oproti průměru v supermarketu výrazný, někdy lidé zaplatí i o polovinu méně.
Obec se svých občanů ptá, jestli má stavbě všemožně bránit. Podle vlády by investice přinesla tisíce pracovních míst a rozvoj regionu. Mnozí místní se ale obávají, že jim to výrazně zasáhne do života.
Radnice se obává, že i přes nesouhlas místních tam panely vyrostou. Diecéze totiž tvrdí, že na půdě nízké kvality může panely vystavět i bez změny územního plánu.
V části Zlínského a Moravskoslezského kraje spadne až 70 milimetrů srážek, tedy 70 litrů na metr čtvereční. V části Plzeňského kraje může dojít k nejvyššímu povodňovému stupni.
Varování před bouřkami, které vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), platí až do pondělí. Do pondělního poledne zůstává v platnosti i výstraha před povodněmi pro Plzeňský kraj.
Jmenuje se Jan a takto po 15 letech v evidenci úřadu práce popsal, jak to zvládá: „První tři roky jsou vždycky kritické, potom si na to nějak zvyknete. Nikdo už mě nechce.“
Ve skleněné vitríně jsou vyrovnané 30 zlatých uherských dukátů a 72 stříbrných grošů. Do země se poklad dostal někdy po roce 1479. Dalo se za ně koupit třeba 6 koní nebo 26 sudů piva.
Hejtmanství chce území s pomocí zvířat rekultivovat. Náklady projektu odhaduje na nižší desítky milionů korun. Ještě se ale čeká na dohodu s firmou Zdeňka Bakaly, která konkrétní pozemky vlastní.
Spolu s volbami do Evropského parlamentu budou 7. a 8. června v obci na Karvinsku rozhodovat i o tom, zda se má radnice vzepřít stavbě továrny na baterie do elektromobilů.
Byty v dřevěných domcích měly 32 metrů čtverečních. Dřevěnek bylo původně dvacet, dochovaly se ale dvě a z těch se teď stal skanzen. Uvnitř je ještě původní vybavení z doby, kdy se tam žilo.
Eurofondy plynou do Česka už dvě dekády. Pomoci měly hlavně se zaostáváním tří uhelných regionů. „Selhala celá regionální i rozvojová politika státu,“ hodnotí stav na severozápadě země Daniel Šitera.
Bělicu ve veřejné volbě podpořilo 36 zastupitelů, proti jich bylo 16 a hlasování se zdrželi čtyři. Kraj má v tomto volebním období třetího hejtmana, krajské volby se konají na podzim.
Stát sice letos zvýšil příspěvky o 12 korun na jedno dítě a zdražilo i školkovné, podle provozovatelů to ale nestačí. Většina skupin totiž sídlí v nájmech a ty zdražují ještě víc.