Soudní případy „sabotáže“, „špionáže“, „vlastizrady“ či „extremismu“ jsou v Rusku časté od zahájení rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Velmi často končí vysokými tresty pro obviněné.
„Koncertní sál tam už nebude,“ řekl agentuře RIA Novosti gubernátor Andrej Vorobjov, který dříve hovořil, že na místě by mohl vzniknout parčík či zimní zahrada k uctění památky obětí
Ukrajinské rakety byly podle úřadů v noci na čtvrtek zničeny v ruské Bělgorodské oblasti. Ukrajinská protivzdušná obrana oznámila, že v noci zlikvidovala většinu z více než 30 dronů.
Útoku dronů čelila Moskva už koncem května. Tehdy zasáhly i některé z nejprestižnějších moskevských částí včetně Leninského prospektu nebo západní Moskvy, kde sídlí ruská elita.
Podle ruského ministerstva obrany zahrnovalo systémy protivzdušné obrany S-300 a zapojilo se do něj přes 150 vojáků a více než 30 kusů zbraní a vojenské techniky.
Rusko se v posledních měsících potýká s řadou požárů v obchodních, průmyslových či infrastrukturních zařízeních. V pátek 9. prosince vypukl rozsáhlý požár v hypermarketu OBI na okraji Moskvy.
Restaurace zákazníkům nabídnou přejmenované hamburgery. V nabídce tak není na příklad hamburger Big Mac či dezert McFlurry, místo nich ale nabídne jejich firma náhražky.
Nejhorší je opět situace v Moskvě, odkud úřady hlásí třetinu nových případů (3215 a více než milion od začátku pandemie), s odstupem pak v Petrohradu a v Moskevské oblasti kolem hlavního města.
Sněhové závěje způsobily chaos na silnicích, moskevský dopravní podnik přechodně posílil veřejnou dopravu. Na všech třech moskevských letištích se zpožďovala nebo rušila letecká spojení.
Nadále v Rusku platí zákaz masových shromáždění a vycházet nesmí lidé nad 65 let a chronicky nemocní. O dalším uvolňování pak rozhodne vedení jednotlivých regionů.