„Nechci se obohatit. Okamžitě bych svůj podíl věnovala nějaké neziskové organizaci nebo spolku pro Slovanskou epopej, který jsem spoluzakládala,“ vysvětluje své rozhodnutí Jarmila Mucha Plocková.
Jedinečným a vůbec poprvé oficiálně vystavovaným exponátem je busta nazvaná La Nuture. Poprvé ji viděli návštěvníci pařížské výstavy v roce 1900, pak ji vlastnila rodina v Německu.
Muchova Slovanská epopej bude vystavena pouze v Japonsku. V Číně, kam měla zamířit poté, nebyly podle ministra kultury Daniela Hermana zajištěny potřebné standardy. Ministerstvo kultury vydalo povolení k vývozu epopeje do Japonska tento týden, řekla mluvčí úřadu Simona Cigánková. Cyklus děl, který je kulturní památkou, by měl Česko opustit v únoru. Výstava v Tokiu začne v březnu.
Slovanská epopej, slavný obrazový cyklus od Alfonse Muchy, bude minimálně do 1. srpna preventivně zakrytá, aby nedošlo k jejímu poškození. Obrazy jsou umístěny ve Velké dvoraně Veletržního paláce, který spravuje Národní galerie v Praze. V tomto sále se odlomila omítka a vedení galerie musí nechat kompletně ošetřit celý prostor, aby se situace neopakovala.
Zřejmě nejdražším prodaným dílem malíře Alfonse Muchy v Česku se stala studie Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě k jednomu z obrazů Slovanské epopeje. Vítěz první letošní aukce společnosti Dorotheum dílo vydražil za více než čtyři miliony korun. Vyvolávací cenu tak zvýšil na dvojnásobek.
Restaurátoři začali ošetřovat pět obrazů z Muchova cyklu Slovanské epopeje, které převezli z Moravského Krumlova do Prahy. I když byla obří plátna v moravskokrumlovském zámku natočena na dřevěné bubny v nepříznivých klimatických podmínkách, obrazy jsou v dobré kondici a lidé si je budou moci prohlédnout v Malé dvoraně Veletržního paláce již za měsíc.
Restaurátoři opravují pět obrazů z dvacetidílného cyklu Slovanské epopeje. Právě tato díla Alfonse Muchy přestěhovali z moravskokrumlovského zámku do pražského Veletržního paláce. Vystavení celé Slovanské epopeje v Praze bude ale možné až na podzim. Plány přitom byly docela jiné. Praha teď zvažuje, jestli bude vymáhat po Moravském Krumlovu zaplacení odškodného za zmařenou výstavu.
V Moravském Krumlově hlídá vchod do areálu zámku policie. Pokračuje tak boj o Slovanskou epopej. Do letitého sporu se totiž vložil i majitel zámku, kterým je společnost Incheba.
Právě dnes měla v pražském Veletržním paláci začít výstava slavného cyklu Alfonse Muchy Slovanská epopej. Kvůli ní měla být dvacítka pláten už na konci července přestěhována ze zámku Moravský Krumlov. Tamní starosta a rada města toto stěhování tehdy ale zakázali.
Praha a Galerie hlavního města podaly k okresnímu soudu ve Znojmě žalobu. Chtějí se jí domoci na Moravském Krumlovu vydání Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Součástí žaloby je i návrh na vydání předběžného opatření, na základě kterého by mohla Galerie hlavního města Prahy uspořádat plánovanou výstavu Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci.
Právě dnes začnou restaurátoři svěšovat prvních pět obrazů z Muchova cyklu Slovanská epopej. Během několika dní je připraví k transportu z moravskokrumlovského zámku do Veletržního paláce v Praze. Po víc jak osmdesáti letech bude epopej opět vystavena v hlavním městě, tak jak si to přál náš nejslavnější český malíř. Přál si pro ně ale místo v nové výstavní síni, proto s transportem nesouhlasí umělcovi potomci, podle nich se mohou plátna zbytečně poničit.
Vlastními těly chtějí zabránit studenti z Moravského Krumlova přesunu slavné Muchovy Slovanské epopeje do Prahy. Potom, co na Moravě expozici definitivně zavřou, chystají demonstraci.
Městu Moravský Krumlov dnes vypršela smlouva na zápůjčku cyklu Alfonse Muchy Slovanská epopej. Po půl století se obří plátna o českých a slovanských dějinách vracejí do Prahy. Podle zástupců města Moravského Krumlova je to pro region velká ztráta.
Potomci Alfonse Muchy mají strach o jeho slavný cyklus Slovanská epopej. Za dva týdny by se mělo dvacet obřích pláten začít stěhovat z Moravského Krumlova do Prahy.
Potomek Alfonse Muchy, John Mucha, podle pražských radních nemá právo mluvit do toho, kam a kdy Slovanskou epopej přemístí. Podle archivních materiálů totiž pro Prahu nechal obrazy namalovat americký mecenáš umění, který je od Muchy údajně pro Prahu koupil.
Vnuk Alfonse Muchy a prezident Muchovy Nadace John Mucha chce zabránit přemístění Slovanské epopeje do Veletržního paláce v Praze. Radní hlavního města mají v plánu dvacet obrazů o českých a slovanských dějinách z Moravského Krumlova vyvézt už na podzim. John Mucha tomu hodlá zabránit, proto by mohl dnes pravděpodobně rozporovat darovací smlouvu, kterou Alfons Mucha přenechal dílo městu Praze.
Pražští radní pravděpodobně nedovolí vyvézt celou Slovanskou epopej Alfonse Muchy na dlouhodobou výstavu do Japonska, kde by měla být vystavena v jedné z nejkrásnějších galerií na planetě - v tokijském Art Centru.
Japonsko chce na tři měsíce vystavit všechna plátna Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Pokud zápůjčku odsouhlasí Rada hlavního města Prahy, bude to poprvé v dějinách Česka, co se cyklus obřích pláten vydá za hranice republiky. Japonci na oplátku slibují uhrazení restaurací většiny obrazů z cyklu, zaplacení dopravy a výrobu speciálních transportních beden o rozměrech až 6x8 metrů.
Nový pavilon pro cyklus Alfonse Muchy Slovanská epopej by měl stát na vrchu Vítkov. Pro Prahu, jako vlastníka dvaceti pláten o českých a slovanských dějinách a s pojistnou hodnotou více než tři miliardy, je právě tato lokalita ideálním řešením. Potvrzuje to i právě projednávaný nový plán územního rozvoje.
Jedna z nejhůře udržovaných památek jižní Moravy, renesanční zámek Moravský Krumlov, se už letos na jaře dočká opravy. Zámek patří společnosti Incheba a od šedesátých let minulého století je v něm prozatímně umístěna slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy. Ta se nyní městu Moravský Krumlov prodraží, protože Incheba kvůli rekonstrukci zámku zvedla městu nájem za sály, kde je Muchovo dílo vystaveno.
Společnost Incheba zvedla Moravskému Krumlovu nájem za prostory Rytířského sálu a kaple v zámku Moravský Krumlov, kde je vystavena Muchova Slovanská epopej. Společnost zámek vlastní od roku 2004. Místo deseti korun zaplatí město od ledna tohoto roku půl milionu korun ročně. Tyto peníze by ale měly částečně hradit rozsáhlou opravu památkově chráněného renesančního areálu. Ta by měla začít letos na jaře.
Tento týden budou pokračovat jednání o umístění dvaceti pláten Slovanské epopeje nejznámějšího českého malíře Alfonse Muchy. Ta jsou zatím na zámku Moravský Krumlov, ale jak radní hlavního města, tak zástupci Nadace Alfonse Muchy usilují o to, aby byla plátna co nejdříve v Praze.
Pro dvacítku obřích pláten Alfonse Muchy Slovanská epopej se v hlavním městě stále marně hledá místo. Před osmdesáti lety malíř cyklus daroval Praze, ale plátna o českých dějinách jsou vystavená už pětačtyřicet let na zámku Moravský Krumlov.