„Šli jsme se s maminkou a tatínkem podívat, jak přicházeli Němci. Převážně jezdili na motorkách se sajdkárami. Jeden řídil, druhý seděl za ním a měl namířenou zbraň,“ vzpomíná na okupaci Pražáková.
Dům se měl původně zbourat, aby nepřitahoval pozornost krajně pravicových sympatizantů. Existovaly však obavy, aby rozhodnutí nebylo vnímané jako že se Rakousko snaží smazat svou nacistickou historii.
Rakousko se už desítky let snaží vypořádat s minulostí spjatou s osobou Adolfa Hitlera. Jsou symboly, které ale jen tak nezmizí. Mezi ně patří i dům, v kterém se nacistický vůdce narodil.
53:22
Praha/Osvětim||Adam Drda|Historie|Příběhy 20. století
Příběhy 20. století Český rozhlas Plus připomíná osudy lidí, kteří zahynuli v tzv. terezínském rodinném táboře. Jednalo se převážně o československé občany, kteří zemřeli v plynových komorách.
V koncentračním táboře dělal hrůzné experimenty na lidech a spravedlnosti unikl. Jeho ostatky ale ne. Lebka a kosti nacisty Josefa Mengeleho nyní slouží studentům forenzní medicíny. Od začátku roku je používají k výuce na Univerzitě Sao Paulo. Právě v tomto brazilském státu se nacistický lékař zvaný Anděl smrti naposledy skrýval pod jménem Wolfgang Gerhard a v roce 1979 se tam utopil v moři.
Muzeum na místě nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi dostalo jako dar dopis, který vlastnoručně napsal jeden z řadových esesáků z ostrahy tábora. "Je to první dokument tohoto druhu v našich archivních sbírkách. Až dosud nám jakýkoli příklad soukromé korespondence posádky SS chyběl," uvedl Wojciech Plosa, který má v muzeu na starosti archiv.
Sedmdesát let po konci druhé světové války a holokaustu chce Centrum Simona Wiesenthala pohnat ke spravedlnosti další nacistické zločince. Dnes v Berlíně to prohlásil známý „lovec nacistů“ Efraim Zuroff.
Šedesát let po válce skončil před soudem jen zlomek z nacistických válečných zločinců. Řada z nich totiž v poklidu dožívá - často pod jinou identitou - v Americe, Kanadě i v Evropě. V posledních dvou letech se ale Centru Simona Wiesenthala podařilo dostat několik z nich před soud. Například dozorce v Sobiboru Johna Demjanjuka. Na seznam desítky nejhledanějších přibyla navíc nová jména.