V kojeneckých ústavech je aktuálně 228 dětí do tří let. Jejich počet ale dlouhodobě klesá. Například v roce 2018 se jich v zařízeních nacházel dvojnásobek.
Česká republika je poslední země Evropské unie, kde kojenecké ústavy stále fungují. V roce 2018 kvůli nim podaly na Česko stížnost dvě mezinárodní neziskové organizace.
Místo dětského domova náhradní rodina. O to dlouhodobě usilují kraje po celém Česku. Sociální pracovníci se snaží najít dětem vhodné rodiče nebo pěstouny, které upřednostňují před ústavní péčí.
Snad každý rád vzpomíná na okamžiky, které jako dítě strávil u babička a dědečka. Řada dětí ale už třeba o své prarodiče přišla nebo bydlí příliš daleko, aby se mohli často navštěvovat. Někdy také prarodiče stále ještě pracují, a na vnoučata tak nemají čas. I proto teď přišlo plzeňské mezigenerační centrum Totem s projektem Náhradní babička.
Budoucnost Klokánků, kde se starají o opuštěné a týrané děti, je po novém roce nejistá. Tato zařízení nevědí, jak jim budou chodit od státu peníze. Navíc by jich měly dostávat méně.
Na to, že systém náhradní péče o ohrožené děti má v Česku vážné mezery, poukazují i zahraniční experti a instituce. Jejich kritiku dnes podpořil také ombudsman Pavel Varvařovský, když v rámci odborné diskuse v Praze upozornil na zásadní nedostatky v dětských domovech i na porušování lidských práv v těchto a dalších zařízeních.
Ostravská radnice chystá kampaň, která má lidi přimět k pomoci opuštěným dětem. Město si slibuje, že přibude zájemců o pěstounskou či takzvanou hostitelskou péči. Magistrát proto chystá letáky, konference a plánuje, že potenciální rodiče osloví při různých společenských akcích.
Děti do věku tří let nesmí být na Slovensku podle zákona umístěné v kojeneckém ústavu a i ty starší se úřady pokoušejí dostat do rodin, aby netrpěly ústavní péčí. Profesionální rodiče vychovávají děti u sebe doma a za svoji práci dostávají řádný plat jako každý jiný zaměstnanec. Pro řadu žen je to proto zajímavý způsob výdělku.
Děti do věku tří let nesmí být na Slovensku podle zákona umístěné v kojeneckém ústavu a i ty starší se úřady pokoušejí dostat do rodin, aby netrpěly ústavní péčí. Profesionální rodiče vychovávají děti u sebe doma a za svoji práci dostávají řádný plat jako každý jiný zaměstnanec. Pro řadu žen je to proto zajímavý způsob výdělku.
Zhruba deset dětí ročně se v Česku narodí takzvaným náhradním matkám. Dopoledne se ke kulatému stolu sejdou odborníci na téma institutu náhradního mateřství společně s ministryněmi spravedlnosti a zdravotnictví. Mluvit se bude o legislativních i zdravotních hlediscích případů, ve kterých dítě manželského páru odnosí a porodí jiná žena.
Pěstouni Lubomír a Blažena Rosnerovi ze Slavkova u Brna jsou ve vazbě kvůli podezření z týrání dětí. Úřady jim prý odebraly všechny děti, které měli v péči. Českému rozhlasu to potvrdila jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková s tím, že Státní zastupitelství ve Vyškově policii zakázalo podávat jakékoli informace.
Požárem poničený moravský hrad Pernštejn dostane od státu na nejnutnější opravy 24 miliónů korun. Rozhodla o tom vláda na základě návrhu, který připravil nedávno zesnulý ministr kultury Pavel Dostál. Dalšími 6,5 miliónu by měl na opravy přispět kraj. Hlavní část rekonstrukce má začít v průběhu příštího roku, na základě výběrového řízení.