V Libereckém kraji je v pátek ráno jasno, na Českolipsku se místy objevují mlhy, které mohou namrzat. Teploty se pohybují od minus pěti do dvou stupňů.
Noci budou při vyjasnění mrazivé, na horách zůstane ležet sníh. Srážek má do konce týdne spadnout jen minimálně, převážně v podobě ojedinělého mrholení nebo slabého sněžení.
Teploty byly ráno v Libereckém a Ústeckém kraji mezi minus pěti a jedním stupněm Celsia. V západní části Krkonoš na Semilsku byla na silnicích nižších tříd ujetá vrstva sněhu krytá posypem.
V prvním prosincovém týdnu čekají meteorologové časté přeháňky, a to jak dešťové, tak sněhové. Na západě Čech v pondělí hrozí ledovka. Teploty se v týdnu budou pohybovat nejčastěji kolem tří stupňů.
V kraji by podle předpovědi mělo být ve čtvrtek zataženo až oblačno se slabými srážkami. Ve výšce nad 500 metrů budou smíšené nebo sněhové. Sněžení se postupně přesune do větších nadmořských výšek.
Přeháňky mohou být v nejvyšších polohách kraje i smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty zřejmě nebudou převyšovat osm stupňů Celsia. Mráz může poškodit ovocné stromy a vzešlou zeleninu.
Meteorologové upozorňují, že některé vozovky mohou být nesjízdné. Lidé by při jízdě autem neměli zapomenout na zimní výbavu. Cesty je dobré absolvovat ve dne.
Kluzké vozovky mohou řidiči očekávat v Libereckém, Zlínském i Moravskoslezském kraji. Meteorologové v pátek očekávají teploty kolem minus dvou stupňů Celsia.
Meteorologové vydali pro Liberecký kraj výstrahu, očekávají až do Štědrého dne silný vítr, který může v nárazech dosahovat až 90 kilometrů v hodině. V Krkonoších může napadnout až 40 centimetrů sněhu.
Nejvyšší riziko ledovky je v pátek večer a v noci na sobotu. Během sobotního dne budou teploty stoupat nad bod mrazu, riziko tvorby ledovky tak přechodně zanikne.
V noci na něděli a v neděli dopoledne hrozí kvůli ledovce úrazy při uklouznutí. V průběhu neděle se oteplí, čímž se pravděpodobnost výskytu ledovky sníží.
Kvůli ledovce a mrznoucím mlhám meteorologové doporučují, aby starší nebo méně mobilní lidé omezili vycházení ven. Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství a jezdit opatrně.
Silničáři doporučují při cestách velkou opatrnost.Na Rychnovsku se mohou tvořit sněhové jazyky. Komplikace se nevyhly ani Vysočině, části silnic jsou tam sjízdné jen se zvýšenou opatrností.
Místy může být přes den mrznoucí mrholení nebo slabé sněžení. V kraji bude zataženo až oblačno, ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Přes den se může objevit i mrznoucí mrholení nebo slabé sněžení.
Na začátku příštího týdne bude foukat silný vítr, místy se tak budou tvořit sněhové jazyky a silná námraza. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu.
V oblasti Pece pod Sněžkou v Krkonoších nadále platí výstraha před zledovatělým terénem. Horská služba výstrahu vydala ve čtvrtek. Kvůli silnému větru se v pátek zastavil horní úsek lanovky na Sněžku.
Upozornění platí pro východ Jihočeského a Královéhradeckého kraje, část Pardubického kraje a celou Vysočinu, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj od pátku do noci na sobotu.
Výstraha před sněžením platí v sobotu od 03.00 do 23.00 pro všechny regiony kromě Karlovarského a Plzeňského kraje. Silně bude podle výstrahy sněžit hlavně v horských oblastech.
„Největší pravděpodobnost silné ledovky je na jihovýchodě území, kde se silná vrstva ledovky bude tvořit zejména v průběhu odpoledne a večera,“ říká meteoroložka.
Pracovníci zároveň očekávají, že bude až do pozdního pátečního večera hlavně na severu České republiky padat mokrý sníh. Podle předpovědi by mohlo přibýt až 10 centimetrů sněhové pokrývky.
Mrznoucí mlhy mohou způsobit na silnicích námrazu. Mlhy se ojediněle udrží i přes den. Je proto nutné snížit rychlost jízdy a předejít nebezpečným smykům.
„Upozorňujeme řidiče, že na některých místech to při teplotách kolem minus čtyřech nebo minus pěti stupňů může klouzat,“ varuje meteorolog Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.