Americký prezident Joe Biden, kterému z mandátu zbývá necelý půlrok, navrhl rozsáhlou reformu nejvyššího soudu. Změny ale mají podle expertů malou šanci na prosazení, proti totiž nejspíš bude Kongres.
Žádný z trestních procesů s Trumpem pravděpodobně do listopadových prezidentských voleb ani nezačne. To kritizoval v reakci na verdikt Nejvyššího soudu i prezident Joe Biden.
Spor se nyní vrací k federální soudkyni, která kvůli projednávání Trumpovy námitky pozastavila proces, v němž je exprezident obžalován mimo jiné ze spiknutí s cílem potlačit volební právo Američanů.
Investigativní web ProPublica „prorazil tlustou zeď tajemství“ kolem darů bohatých podnikatelů členům Nejvyššího soudu USA. Cenu za komentáře psané za mřížemi obdržel Vladimir Kara-Murza.
Prokurátorka Willisová právníka najala jako posilu, aby dohlížel na vyšetřování, které loni v létě vyústilo v obžalobu Trumpa ze spolčení s cílem narušit v Georgii prezidentské volby v roce 2020.
Soud v Coloradu, který původně Trumpovi účast v primárkách zakázal, se zabýval exprezidentovou účastí ve volbách vzhledem k jeho roli v nepokojích v Kapitolu 6. ledna 2021.
Podle federálního soudu Trump imunitu před stíháním v souvislosti se snahou zvrátit výsledek voleb nemá. Proti tomu se ale Trump odvolal právě k nejvyššímu soudu.
Kenneth Smith v roce 2022 přežil smrtící injekci. Smith byl jedním ze dvou mužů, kteří byli v roce 1989 odsouzeni za vraždu manželky kazatele Elizabeth Sennettové, která byla ubodána a ubita k smrti.
Konkrétně v Coloradu se budou primárky pro Republikánskou stranu konat 5. března, volební listiny nicméně musejí být vytištěné s několikatýdenním předstihem a ty zasílané do zahraničí už 20. ledna.
Před týdnem Nejvyšší soud ve státě Colorado naopak Donalda Trumpa z primárek diskvalifikoval. Poslední slovo v této věci bude mít federální nejvyšší soud.
„Budu i nadále bojovat proti politicky motivovaným útokům na zdraví žen,“ prohlásil Biden a vyzval Američany, aby ve volbách podpořili strany a politiky, kteří prosazují právo na interrupci.
Rok 2022 byl pro Nejvyšší soud Spojených států turbulentní. Odbornice na ústavní právo Kate Shawová v rozhovoru pro iROZHLAS.cz říká, že se ale přístup soudců k rozhodování bude muset změnit.
Koncept tzv. právního originalismu pracuje s předpokladem, že když něco není přímo napsané v ústavě, nemělo by na to existovat federální právo a rozhodovat by měly jednotlivé státy.
Od rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, které zrušilo právo na potraty na federální úrovni se mnohé státy rozhodly toto právo výrazně omezit. Ve středu takový zákon začal platit ve státě Florida.
„Mám za to, že musíme kodifikovat Roeovou vs. Wade v zákoně,“ řekl prezident k polemikám o právu na potrat. „A jestliže by tomu stál v cestě filibuster... pak by tomu měla být poskytnuta výjimka.“
Dle slov novináře Daniela Anýže Američané již Nejvyšší soud nepovažují za apolitickou instituci. Ještě před deseti lety byla důvěra v něj na úrovni úřadu prezidenta, nyní klesla na 25 procent.
Uniklé stanovisko nejvyššího soudu naznačovalo, že se soud chystá zvrátit precedent z několik dekád starých rozsudků, které de facto vytvořily federální garanci minimálního práva na potraty.
50 let a konec. Nejvyšší soud USA po půl století zrušil federální právo na potrat. Co všechno se teď změní? A co tahle zpráva vypovídá o Spojených státech 21. století?
Nejvyšší soud vydal rozhodnutí přelomové a očekávané. K jeho budově v centru Washingtonu se kvůli tomu v poslední době intenzivně sjížděli zastánci i odpůrci práva na potrat.
Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů. V některých státech začal zákaz interrupcí již platit.
Ženy v celých USA měly právo na interrupci zhruba do 23. týdne těhotenství. Celostátní právo na potrat pochází z verdiktu v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973.
Podle soudu je toto newyorské opatření v rozporu s druhým dodatkem ústavy, který zajišťuje Američanům právo vlastnit zbraň. Podle agentury AP jde o zásadní rozšíření práva týkajícího se zbraní.
Bezprecedentní únik informací o bezprecedentním rozhodnutí Nejvyššího soudu USA. Ten chystá návrh na zrušení práva na potrat. Odpovídá zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba.