Ve městě Gaza podle mluvčího izraelské armády Daniela Hagariho hodlají Izraelci dobýt poslední zbývající baštu Hamásu v oblastech sousedících se čtvrtí Šidžajáh, která byla před válkou hustě osídlena.
Podle WHO jsou mezi nimi pacienti s komplikovanými zlomeninami, amputovanými končetinami, zraněními hlavy, popáleninami, zraněními hrudníku nebo břicha nebo 29 lidí se závažnými poraněními páteře.
Izraelské síly podle deníku The Jerusalem Post ale popřely, že nařídily evakuaci pacientů a zdravotníků. Tvrdí, že jejich přesun pouze umožnily na základě požadavku od ředitele nemocnice.
„Pokud by se nacházely pod nemocnicí velitelství, zbraně, tunely, munice, tak to jsou přesně příklady toho, kdy ochrana nemocnice v humanitárním právu může být ztracena,“ říká Petr Stejskal.
Informaci o fotografiích a videích rukojmích, sdělila armáda reportérce BBC, která byla mezi prvními novináři vpuštěnými do nemocnice den poté, co do objektu ve středu pronikli izraelští vojáci.
Prezident USA Joe Biden dal najevo izraelskému premiérovi Netanjahuovi, že konflikt by měl mít dvoustátní řešení. Zároveň řekl, že Hamás spáchal válečné zločiny, když měl velitelství v nemocnici.
Izraelská armáda zasahuje v největší nemocnici v Pásmu Gazy. Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila, že Gaza se potýká s největším kolapsem lékařské péče.
Podle Lékařů bez hranic se jedná o nejhorší tři dny od vypuknutí války. „Nedochází k žádnému humanitárnímu příměří, nedochází ani k přestávkám,“ říká Tomáš Bendl.
Kolem nemocnice Šífa zuří prudké boje mezi izraelskými vojáky a Palestinci. Izraelská armáda tvrdí, že Hamás používá civilisty jako živé štíty a ukrývá v nemocnici a pod ní svoji infrastrukturu.
V severní části Pásma Gazy v noci na pondělí pokračují těžké letecké a dělostřelecké útoky Izraele, střety s Palestinci jsou hlášeny z jihu pásma z pohraniční oblasti východně od města Chán Júnis.