Kapal v pořadu uvedl, že „všechno je trošičku jinak, než se nám snaží v současné době namluvit“. Skála řekl, že na vytváření nacistické legendy o NKVD od počátku spolupracovala exilová polská vláda.
Katyňský pochod stínů Varšavě připomněl oběti masového sovětského vraždění Poláků v roce 1940. Akci pořádá od roku 2008 polský Institut národní paměti a historická skupina Radosław.
Obžaloba tvrdí, že obžalovaní v diskusi zveřejněné na kanálu YouTube zpochybňovali to, že katyňský masakr spáchali Sověti. Všichni tři muži odmítli obvinění, že popírali válečný zločin.
„Samozřejmě, problémů je v našich nejnovějších dějinách, v sovětské době dost, je čeho si všímat, aby se nic podobného v našem životě a v budoucnosti neopakovalo,“ připustil ruský prezident Putin.
3:33
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Zatímco část veřejnosti v těchto dnech pobouřilo otevření bistra, které majitel pojmenoval po Stalinovi, druhá část společnosti namítá, že odkaz krutého vládce prý není černobílý.
Mezi digitalizovanými dokumenty jsou i ty týkající se krajanů, kteří pracovali pro sovětské bezpečnostní složky, za druhé světové války spolupracovali s nacisty či se podíleli na pronásledování Židů.
Informace o popravách se dostaly na veřejnost ještě během druhé světové války. A to poté, co Smolenskou oblast dobyli Němci a prozradili jim to nejspíš místní obyvatelé.
Někteří lidé byli zplynováni na korbách nákladních automobilů, které je za Stalinovy „velké čistky“ v letech 1937 až 1938 odvážely jen ve spodním prádle na smrt, popisuje agentura Bloomberg.
Příbuzní lidí odvlečených do Sovětského svazu mají novou naději, že se o jejich osudech dozvědí víc. Moskva poprvé umožnila převést informace o Čechoslovácích na Slovensko.
Přesně před sedmdesáti lety přišlo Polsko o elitu národa. Agenti sovětské NKVD postříleli dvaadvacet tisíc polských vojenských zajatců. Důstojníků, ale také učitelů, inženýrů a duchovních. Do dějin se tento zločin, který desítky let Moskva lživě připisovala Němcům, zapsal pod označením Katyň.