Česko letos svádělo boj o čtvrtého operátora, který nakonec nepřišel a zřejmě ani nepřijde. Na trh sice můžou vstoupit noví hráči, ale těm se pravděpodobně nepodaří srazit cenu za volání a data.
Současná síť je zastaralá a má omezené možnosti. Je přes ni možné zaslat třeba průkazovou fotografii, ale už ne například lékařskou dokumentaci. I tak chce vnitro existující síť modernizovat.
dle očekávaného příchodu čtvrtého operátora může ve spektru 3500 MHz zajistit i to, že se z lokálních poskytovatelů díky národnímu roamingu stanou celorepublikoví hráči.
Příprava pravidel aukce frekvencí pro 5G sítě míří do závěrečného kola. Na český trh má přitáhnout i nového operátora, který by mohl zatlačit na snížení cen za mobilní služby.
Téměř rok se operátoři a možní zájemci o pozici čtvrtého hráče přou s telekomunikačním úřadem o podobě 5G aukce, v níž se budou dražit frekvence. Zájmem se nově netají energetická společnost ČEZ.
„Dofinalizování“ řešení komunikační sítě je spojeno s výsledkem aukce kmitočtů pro 5G sítě. Ta dosud neproběhla, ačkoliv frekvence měly být už řadu měsíců prodané.
Úřad do pravidel dražby vrátil vyhrazení bloku frekvencí v pásmu 700 MHz pro nového operátora. Kmitočty v tomto pásmu jsou důležité pro celoplošné pokrytí.
Stávající operátoři napadají pravidla, podle kterých musí pustit případné konkurenty do svých sítí. Navržené podmínky jim ukládají, aby to umožnili společnostem, které získaly kmitočty v dražbách.
Komunikace záchranářů či hasičů probíhá přes vysílačky pomocí zastaralé technologie, které letos vyprší životnost. Ministerstvo chce proto zakázku za miliardy zadat bez soutěže.
Vnitro mělo původně podle usnesení vlády „cílové řešení“ představit do konce října. Do konce listopadu pak měly být už jasné parametry výběrového řízení. Obojí se nyní odkládá.
Česko hledá nového mobilního operátora. Od chystané aukce pro 5G sítě si stát slibuje, že na trh vstoupí čtvrtá velká firma. Zájem by mohly mít společnosti, které úřadu poslaly připomínky k dražbě.
Ministerstvo vnitra musí řešit stížnost na miliardovou zakázku na vysílačky pro hasiče a záchranáře. Tu má bez soutěže dostat její stávající provozovatel firma Pramacom.
Vnitro po více než půldruhém roce příprav jednání s různými dodavateli chystá jen obnovení stávajícího hlasového systému Pegas s technologií Tetrapol, která funguje jako vysílačková síť.
„Není důležité, jestli je cena mobilních dat dnes nízká, nebo vysoká. Důležité je, že zákazníci za tu cenu dostávají službu, která není adekvátní,“ říká Tomáš Otruba.