Vědeckému týmu BioRescue se poprvé podařilo úspěšně vložit embryo do těla nosorožčí samice. Metodu odborníci vyzkoušeli s embryem nosorožce bílého jižního.
Vědci se snaží zachránit severního bílého nosorožce.. „Cíl Colossal Biosciences je najít ztracené genetické informace a ty použít na rozšíření nosorožce,“ řekl ředitel Safari Parku Dvůr Králové.
Jihoafrická republika je domovem téměř 80 procent světové populace nosorožců bílých. Země se stala ohniskem pytláctví, rohy těchto tlustokožců jsou totiž žádané zejména na asijských černých trzích.
Od roku 2008 neexistuje potvrzená pozorování nosorožce bílého v přírodě, ale občas přicházejí hlášení, že by v některých velmi odlehlých oblastech Jižního Súdánu mohli být.
Samice Jasiri byla v roce 2019 převezena do Rwandy spolu s dalšími čtyřmi nosorožci černými. Ve Rwandě mají zvířata podpořit populaci nosorožců vyhubenou v minulosti.
Situaci nosorožců v Africe ilustrují vědci na příkladu jihoafrického Krugerova národního parku. Tam v uplynulé dekádě ubylo 76 procent bílých a 68 procent černých nosorožců.
„Ničíme mezinárodní síť pašeráků, z nichž většina je z Konga. Dopátrali jsme už dvaceti tun, ale ještě to neskončilo,“ řekl ředitel konžského institutu ochrany přírody.
Velkou výhodou je, že jedno z embryí vzniklo ze spermií severního bílého samce Angalifu, který žil nejprve v Chartúmu v Sudánu, později v San Diegu a pocházel z odchytu ve volné přírodě.
Odebírání vajíček a vytváření embryí je součástí projektu záchrany nosorožců bílých severních umělou reprodukcí. Žádná z posledních dvou samic v Ol Pejetě už není schopná mládě odnosit.
3:46
Dvůr Králové nad Labem||Kateřina Součková, ČTK|Příroda
Tanzanii se ale daří i rozkrývat sítě překupníků rohoviny a slonoviny. Často jsou do ní zapojení Číňané, kam zvířecí materiál putuje kvůli tradiční medicíně nebo i na výrobu dekorací.
Ve Rwandě byli nosorožci v souvislosti s občanskou válkou v polovině 90. let minulého století zcela vyhubeni. Pětice zvířat z dvorské ZOO je darem rwandské vládě.
Nosorožec jávský v minulosti obýval džungle jihovýchodní Asie a Indie. V současné době však žije na světě pouze 67 kusů tohoto vzácného živočicha. Nikde na světě nežije nosorožec jávský v zajetí.
Odsuzující rozsudek si vyslechl pouze Mao Nguyen Hue, jenž dostal dvouletou podmínku a peněžitý trest 600 000 korun za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy.
Tragicky skončil transport vzácných nosorožců dvourohých v Keni poté, co byli přemístěni do národního parku Tsavo na jihu země. Ze čtrnácti převážených lichokopytníků jich osm zemřelo.
V New Yorku postavili sochu třem posledním žijícím severním bílým nosorožcům. Sudán, Nájin a Fatu, kteří patří zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem.
Soud se dnes vrátí ke kauze nelegálního obchodu s rohy nosorožců. Skupina 16 lidí chtěla trofeje údajně propašovat z Afriky přes Česko do Vietnamu. I díky tomuto odhalení ale případů pašování v Česku ubylo. Rozsáhlý případ soudkyně v říjnu odložila, protože jeden z obžalovaných k jednání nepřišel. Obžalovaným hrozí až 8 let vězení.
Odborníci a zoologové se pokusí ze samic nosorožců tuponosých severních, neboli bílých, v keňské Ol Pejetě odebrat vajíčka, která by se v budoucnu dala využít pro oplodnění in vitro a následný transfer embrya do těla samice příbuzného nosorožce. Jde o jedinou šanci na záchranu těchto vzácných zvířat.
Jao Ming bojuje s pytláky i s předsudky. Čínská basketbalová hvězda se totiž stala tváří kampaně proti zabíjení slonů a nosorožců. Jejich kly a rohy míří většinou právě do Číny a kvůli tomu pytláci vybíjejí tisíce těchto vzácných zvířat, která jsou na pokraji vyhynutí.
Pašeráci se snažili z České republiky nelegálně vyvézt rohy nosorožců. Zásilku ale objevili celníci na Letišti Václava Havla v Ruzyni. Celkem dva rohy přísně chráněného nosorožce tuponosého směřovaly do Vietnamu. Na černém trhu by za ně získali přes 7 milionů korun.