Jihoafrická republika hlásí pokrok v boji proti pytlákům. Loni ulovili méně než tisícovku nosorožců
Jihoafrická republika hlásí pokroky v boji proti pytlákům prahnoucím po nosorožčích rozích. Minulý rok klesl poprvé po pěti letech počet ulovených zvířat pod tisíc. Podle jihoafrických úřadů to není jen pozitivní zpráva, ale také naděje, že se v budoucnu podaří populaci nosorožců zachránit. Právě v Jihoafrické republice žije většina nosorožců tuponosých. V celé Africe je přes dvacet tisíc kusů.
Ještě v roce 2014, kdy aktivita pytláků dosáhla historického vrcholu, zemřelo kvůli svým rohům přes 1200 nosorožců. Od té doby každý rok počty upytlačených kusů pozvolna klesaly. V roce 2017 se počet zastavil těsně nad tisícovkou. A minulý rok pytláci ulovili „jen“ 769 nosorožců. Pokles o víc než 250 kusů tedy znamená nejlepší výsledek od začátku honu za rohovinou nosorožců.
Pytláci v Jižní Africe zabíjí méně nosorožců. Místo toho se zaměřují na slony
Číst článek
Přesto to ale není žádný velký důvod k radosti. I loňský počet ulovených zvířat je obrovský oproti situaci před více než deseti lety. V roce 2007 pytláci zabili 13 kusů, což pro populaci neznamenalo žádné velké ohrožení.
Pak ale čísla každý rok dramaticky rostla. Už v roce 2010 pytláci ulovili 333 kusů, v roce 2013 chmurná statistika poprvé přesáhla tisícovku.
Důležité je, že nosorožec tuponosý už jednou téměř vyhynul. Začátkem 20. století žilo ve volné přírodě 50 až 100 kusů. Díky záchrannému programu se ale od padesátých let podařilo populaci výrazně rozšířit až na současné počty čítající přes 20 tisíc jedinců.
Touha po rohovině ale dosáhla absurdních rozměrů. V roce 2017 pytláci zabili nosorožce dokonce v Evropě. Stalo se to v zoologické zahradě ve francouzském městě Thoiry asi 50 kilometrů od Paříže. Pytláci se dovnitř vloupali v noci, dostali se do výběhu nosorožců a zabili čtyřletého samce Vince, kterému uřízli jeden z jeho rohů motorovou pilou.
Pytláci střílejí i slony
Boj proti pytlákům v JAR má pozitivní výsledky. Podle jihoafrického ministerstva pro životní prostředí minulý rok policie zadržela 365 lidí obviněných z pytláctví a dalších 36 pašeráků rohů. Z toho 229 dopadla přímo v Krugerově národním parku, který je nejstarším parkem tohoto druhu v Africe.
V Keni zemřelo osm kriticky ohrožených nosorožců dvourohých. Uhynuli po přepravě do nové rezervace
Číst článek
Jihoafrická ministryně životního prostředí Nomvula Mokonyaneová prohlásila, že boj proti pytlákům zůstává národní prioritou.
Nejde přitom jen o nosorožce, ale i o slony. Odstřelených kusů je výrazně méně než u nosorožců, přesto statistika nepřináší dobré zprávy. Minulý rok zemřelo v Krugerově národním parku a Kwa-Zulu parku kvůli pytlačení dohromady 72 slonů. A to oproti předešlému roku znamená nárůst.
Oproti jiným africkým zemím to nejsou nijak závratné počty. V Africe umírají sloni pytláckými kulkami každý den. O slonovinu je na černém trhu zájem.
Oficiálně se části klů nesmí prodávat od roku 1989 a v Evropě se nesmí obchodovat dokonce se kly ze slonů zabitých po roce 1947. V prodeji by tak měly být už jen předměty vyrobené z těch starých několik desítek let. Loňská analýza nevládní organizace Avaaz ale zjistila, že i v Evropské unii se objevují šperky či předměty z daleko mladších klů.