„Třeba v daňových paušálech, co si můžete odečíst v nákladech, je výhodnější byt pronajímat na Airbnb na OSVČ, protože tam máte 60procentní daňový paušál,“ vysvětluje Prokop.
Starostové se do výstavby obecních bytů nehrnou. „Obce jsou v Česku malé, musí udělat celý projekt a to je hodně těžké,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop v pravidelném projektu Radiožurnálu.
Situace lidí v nouzi se podle platformy může dále zhoršit s schválením návrhu pražského magistrátu na nová pravidla přidělování obecních bytů, o kterém má rada hlavního města jednat v pondělí.
„Zvýšení cen se mělo samozřejmě promítnout do záloh, ale načasování bylo nešťastné. Zdražilo se k 1. září a patnáct dní na to byly volby, dojednávala se nová koalice,“ namítá bývalý náměstek Mánek.
Platit zhruba 40 korun za metr čtvereční obytné plochy je příliš málo, tvrdí například starostové Oseku nebo Újezdečku na Teplicku. Zdražit plánují na 85 korun. Podobně jsou na tom i jinde.
Po kauze, ve které je z machinací s obecními byty obviněné 6 lidí, zpřísňuje Brno-střed pravidla pro přidělování. Noví žadatelé budou muset například prokazovat své zaměstnaní nebo zdravotní stav.
Starosta Brna-středu Mencl (ODS) věří, že v kauze jde pouze o pochybení jednotlivce, v tomto případě jeho stranického kolegy Otakara Bradáče, kterého policie označuje za hlavu organizované skupiny.
Byty k pronájmu chybí zejména v menších městech a regionech. Na dobrou nabídku tak zájemci musí často čekat i několik týdnů. Polovina bytů nabízených na stránkách realitních společností mizí do týdne.
Přidělení městského bytu brněnskému politikovi rozdělilo vládnoucí koalici čtvrti Brno-sever. Radní z KDU-ČSL nesouhlasí s tím, aby zastupitelé města měli nárok na obecní byty.
Kritérii by se mělo vedení Brna zabývat v pondělí. Už v pátek ale o jejich nové podobě chtějí jednat koaliční lidovci z Brna-severu. Ti s nimi totiž na listopadovém zastupitelstvu nesouhlasili.
Ze dvou tisícovek volných obecních bytů jich bylo možné nabídnout nájemníkům 265, protože převážná část není způsobilá k bydlení. To je většinou zapříčiněno špatným technickým stavem.
Město soudům a státním zastupitelstvím poskytuje 81 bytů. Soudci a státní zástupci mají podle města dostatek financí, takže zvýhodněné nájemné nepotřebují.
Městská část Brno-střed přichází měsíčně o víc než dva miliony korun kvůli prázdným nájemním bytům. Problém není ani tak jejich umístění jako špatná vybavenost: záchod na chodbě nebo absence tekoucí vody. Důvodem je fakt, že do nich město v minulosti neinvestovalo.
Pokud hledáte podnájem a pročítáte inzeráty, měli byste si dát pozor nejen na vybavení bytu a výši nájemného, ale také, zda náhodou nejde o byt obecní. Můžete narazit na spekulanta, který má s městem sice řádnou nájemní smlouvu, ale v tomto bytě trvale nežije a nabízí podnájem za mnohem vyšší částku, než platí on sám.
Radost výherců i zklamání těch, na které se tentokrát nedostalo hýbalo včera odpoledne Prahou 10. Několik desítek zájemců o obecní byty se sešlo na Kubánském náměstí k tradičnímu vánočnímu losování nových nájemců. Radnice mezi ně tentokrát rozdělila 25 bytů.