Nová cla na ruské a běloruské obiloviny by nově měla být dostatečně vysoká, aby zabránila ruskému dovozu do EU. Evropská komise navrhla cla razantně zvýšit.
Oproti loňsku je sklizeň vyšší o 5,8 procenta, tedy o 0,34 tuny na hektar. Kvalitu části úrody ovlivnily deště na přelomu července a srpna, uvedlo ministerstvo zemědělství.
Osevní plocha základních obilovin se rozšířila o 1,8 procenta na 1,272 milionu hektarů. Výměra ozimých obilovin je ve srovnání s loňskem vyšší, zmenšila se ale plocha osetá jařinami.
Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny je glyfosát karcinogenní. Řada studií zase poukazuje na to, že se látka vsakuje do půdy a taky do potravin.
Český statistický úřad uvedl, že se cena za kilogram kmínového chleba pohybuje již deset let pod úrovní 25 korun, například letos v srpnu činila v průměru 24,01 Kč.
Suchem je podle ministra zemědělství silně postiženo v ČR 11 okresů. Pokles výnosů u některých plodin může místně přesáhnout i více než polovinu obvyklé míry.
Žně v Česku vrcholí, podle posledních údajů ministerstva zemědělství je posečeno 83 procent polí. Český statistický úřad odhaduje, že úroda základních obilovin je letos pouze o 4,3 procenta nižší než loňská rekordní sklizeň.
Kukuřice je na Hané tradiční plodinou, která se pěstuje desítky let. Letošní rostliny ale vypadají poněkud jinak, než obvykle. Některé mají kvůli suchu zvláštně zkroucené listy.
Jihočeským zemědělcům zbývá sklidit už jen přes šest set hektarů, tedy přibližně půl procenta z celkové plochy. Konec žní v posledních dnech narušilo deštivé počasí a ranní mlhy, i přesto jsou výnosy obilí lepší než v loňském roce.
Žně v Olomouckém kraji jsou už za polovinou, na Hané se blíží ke konci. Oproti loňsku je sklizeň mírně zpožděná a výnosy průměrné. Kvalitu pšenice navíc nepříznivě ovlivnily tropické teploty a sucho.
Letošní sklizeň obilovin včetně kukuřice klesne o pětinu na 6,54 milionu tun. Půjde tak zřejmě o třetí nejnižší sklizeň za posledních deset let. Vyplývá to z odhadu sklizně Českého statistického úřadu.
Mráz, pak dlouho sucho, teď zase přívalové deště. Takové klimatické výkyvy úrodě nesvědčí. Podle zemědělců bude letos výrazně menší než loni. Nepřízeň počasí zasáhla většinu plodin.
Sklizeň řepky je u konce, obilí je k dnešnímu dni posečeno devadesát procent. Výnosy jsou lepší než v loňském roce. Špatná je ale kvalita obilovin, především žita a potravinářské pšenice. Kvalitu zhoršily letošní letní deště.
Český statistický úřad dnes zveřejní odhady letošní úrody. Už teď se ale ví, že se sklidí méně brambor i obilí. Cena potravin na pultech se zřejmě zvýší.
Výši pravděpodobných ekonomických ztrát dnes zveřejní čeští zemědělci. Na odhadech se projeví extrémní letní počasí, tedy červencové sucho a srpnové povodně. Ty jsou podle agrárníků učiněnou apokalypsou.
Ceny pšenice letí prudce nahoru. Za posledních devět dní se na světových burzách zvýšily o více než 40 procent. Poptávku zvyšují obavy z letošní úrody, která bude kvůli vedru, suchu, požárům, ale také přívalovým dešťům zřejmě špatná.
S napětím čekají čeští zemědělci na výsledky dnešního jednání ministrů zemědělství EU v Bruselu. Na schůzku míří i český šéf resortu Jaroslav Palas. Ministři budou jednat s výrobci cukru z rozvojových zemí o reformě cukerního pořádku. Palas chce navíc jednat s evropskou komisařkou Mariann Fischerovou-Bölovou o mléčných kvótách a intervenčním nákupu obilí.
Letošní sklizeň obilovin se podle odhadu Českého statistického úřadu proti loňskému rekordnímu roku sníží o více než 15 procent. na 5,72 milionu tun. Na letošní úrodě se podle ČSÚ podepsaly rozmary počasí.
Zemědělci letos sklidí o 13 procent méně obilovin než v minulém roce. Taková je poslední předpověď Českého statistického úřadu, který snížil odhad produkce základních obilovin zhruba na 5,3 miliónu tun. Za propadem podle odborníků jednoznačně stojí počasí - dlouhotrvající vysoké teploty a nedostatek vláhy.
Zemědělce zřejmě čeká nejhorší úroda obilí za posledních 24 let. Podle ministerstva zemědělství bude oproti průměrné sklizni nižší o deset procent. Zemědělci ale paradoxně musí v době neúrody řešit i jiný problém - nízké ceny za potravinářskou pšenici. Ministr jim proto radí, aby zatím neprodávali a počkali na příznivější ceny. Spotřebitele pak uklidňuje, že bezprostřední nedostatek obilí nehrozí - domácí trh byl totiž v posledních letech v nadbytku.