„Po více jak 20 letech jsme zažili nejsilnější geomagnetickou bouři a polární záře byla absolutně netypicky pozorovatelná i v našich zeměpisných šířkách,“ vysvětluje astronom Pavel Suchan.
Přítomnost prachových částic naznačují satelitní snímky i údaje ze stanic měřících kvalitu ovzduší. Ty zaznamenávají vyšší koncentrace částic PM10, což je typické právě při přechodu písečného prachu.
„Jejich aktivita je zajímavá tím, že občas bývají velice jasné, protože jsou tvořeny většími částicemi,“ říká o Tauridech astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
„Maximum meteorického roje nastane v noci v ranních hodinách ze soboty na neděli. V tu dobu bychom mohli být schopni na jasné a tmavé obloze vidět zhruba 20 meteorů,“ doporučuje astronom.
Noční svítící oblaka budou pozorovatelná v červnu a v červenci mezi 22. a 24. hodinou nebo ráno mezi 2. a 4. hodinou vždy na severu, případně severozápadě nebo severovýchodě.
To chtěli lidé vědět už od pradávna. Nejprve si mysleli, že se na obloze zrcadlí vodní plochy, které jsou na povrchu planety. Jenže voda přeci není tak úplně modrá.
Při pohledu na karmínové nebe mají pozorovatelé dojem, že kdesi v dálce hoří. Je to způsobeno tím, že světlo paprsků se opírá o sopečný prach, a ten jejich zář rozptylem světla zvýrazňuje.
Oblohu planety Jupiter často křižují blesky, a dokonce jsou těm pozemským mnohem podobnější, než se předpokládalo, zjistili vědci z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.
Středeční noční nebe rozjasní meteorický roj Geminidy. Pouhým okem bude vidět na sto meteorů za hodinu, což je dvojnásobek než v případě známějších Perseid.
V noci na úterý můžou lidé na obloze pozorovat meteorický roj Geminidy. Astronomický úkaz dostal jméno podle souhvězdí Blíženců, latinsky Gemini. Podle astronomů jde o vůbec nejvýraznější roj meteorů v průběhu celého roku.
Na obloze dnes bude možné vidět výjimečný meteorický roj Geminidy. Svého maxima dosáhne ve 13 hodin. V případě jasného počasí je roj dobře pozorovatelný. Za ideálních podmínek může létat až 120 meteorů za hodinu.
Superúplněk dnes okolo 20. hodiny ozáří oblohu. Astronomové tak nazývají jev, kdy je Měsíc v úplňku nejblíže Zemi. Stává se to zhruba každý čtrnáctý úplněk. Měsíční svit ale zhorší viditelnost hvězd a dalších vesmírných těles.
Obce v okolí Manětína na severním Plzeňsku chtějí přilákat turisty na noční pozorování oblohy. Kvůli tomu osm starostů jedná s astronomy, jak vyhlásit takzvanou "oblast tmavé oblohy".
Když padá hvězda, máme si něco přát. Často si ale při pohledu na noční oblohu přejeme už jen to, aby vůbec nějaká padala. To se vám ale mohlo splnit už tuto noc a pokud jste to propásli, máte šanci ještě noc příští. Mezi 12. a 13. srpnem se totiž naše Země každoročně setkává s hustým meteorickým rojem a na obloze je vidět nádherné světelné představení. Zabránit nám v tom může jedině počasí.
Na nebi se počínaje dnešním dnem začnou objevovat roje meteorů zvané Perseidy. Pokud lidé chtějí zvláštní přírodní úkaz zahlédnout, měli by se zaměřit na východní část oblohy. Přesné místo, odkud budou roje vylétat, se nachází nad souhvězdím Persea. Ideální čas pro začátek pozorování je deset hodin večer.
Astronomický ústav Akademie věd České republiky dnes nabízí v Jizerských horách odpolední a večerní pozorování oblohy. Vše se odehraje v budově sklárny na Jizerce.
Astronomové mají k dispozici zatím největší zobrazení oblohy. Podle BBC se skládá ze sedmi milionů snímků a každý z nich má 125 milionů pixelů. Vědci to oznámili na výroční schůzi americké Astronomické společnosti v Seattlu.
Míst na planetě, kde je možné spatřit přirozenou tmu, rychle ubývá. Na dnešek připadá ‚Světová noc ochrany noční oblohy,‘ která má upozornit na negativní dopady takzvaného světelného znečištění.