Ještě před několika lety byly sajgy tatarské na hranici vymření. Díky práci ochranářů jsou teď těchto antilop s atypickým čenichem a velkými nosními dírkami v Kazachstánu tři miliony.
Lidé v Černousích na Frýdlantsku si stěžují, že nikdo už 30 let nevyčistil koryto řeky Smědé pod vesnicí. Koryto je plné usazenin, stromů a křovisek. Když přijdou do Černous pravidelné jarní záplavy nebo letní povodeň, voda z údolí kvůli zanesené řece pomalu odtéká. Většina lidí z osad Ves nebo Boleslav se pak nedostane několik dní do práce nebo do školy či najedou desítky kilometrů navíc přes Polsko a Německo.
Pozor, vjíždíte do banánové republiky, tohle varování dnes dostanou řidiči při cestě z Bratislavy do Rakouska. Čeští i slovenští aktivisté převlečení za banány chtějí zablokovat tamní hraniční přechod a upozornit na údajnou svévoli rakouské justice. Už rok se u rakouských soudů táhne proces s ochránci zvířat. Aktivisté ze sousedních zemí mu přezdívají právě „banánová aféra".
Ochranáři přírody budou dnes v Jeseníkách sčítat netopýry. O víkendu navštíví dvě nejvýznamnější zimoviště letounů - chystají se do podzemí nazvaném Franz-Franz u Nové Vsi a Javorového vrchu u Malé Morávky. Obě důlní štoly se řadí mezi evropsky významné lokality.
Ochranáři v celé republice se teď nezastaví, zachraňují obojživelníky. Každý rok touto dobou totiž na silnicích zahyne obrovské množství žab. V Královéhradeckém kraji například ochránci přírody vyjíždějí hned do několika lokalit.