O nikom se v médiích, na ministerstvu obrany a v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nediskutovalo tolik jako o Michalu Legdanovi. Někteří jeho případ přirovnávají k Mašínům.
Na problém nízkých penzí odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu upozornil v minulém roce signatář Charty 77 Jiří Gruntorád, když týden držel hladovku před Úřadem vlády.
Wahl byl všímavý pozorovatel a při svých procházkách kromě druhového rozložení zvládl vysledovat i specifika jednotlivých ptačích skupin. Wahlova práce položila základy ekologie.
Odbojáři pustili na ukrajinský svátek nezávislosti v ulicích okupovaného Luhansku ukrajinskou hymnu. Tato akce byla jednou z mnoha, kterou zveřejnilo hnutí Žlutá stuha.
O popravě desítek lidí v roce 1944 ve městě Meymac celé dekády nikdo nepromluvil. Teprve nedávno prolomil ticho skoro stoletý odbojář, tehdy mu bylo 19 let.
Janu Maryškovi bylo přes 80 let. Část audia byla pořízena v kancelářích ve Svazu protifašistických bojovníků, pokračování ve smíchovském bytě pana Maryšky.
Rod Mašínů hospodařil na nejstarším statku v Lošanech od konce 17. století. Statek na počátku 50. let zabavili komunisté. Děti Josefa Mašína ho získaly zpět až v roce 2018.
Pátrání po osudech Čechoslováků vězněných v Sovětském svazu přivedlo historika na stopu nepotrestané vraždy neozbrojených židovských odbojářů na Slovensku v roce 1944. Jaký byl příběh Michala Krecula?
Rodiny pomáhaly výsadkářům, kteří za druhé světové války zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Obě za to zaplatily životem.
Francouzi ho znali jako svého Nicolase Wintona. Odbojář Georges Loinger pomohl za druhé světové války zachránit přes 350 židovských dětí tím, že je dostal do Švýcarska.