Zpochybňovaný odbojář Michal Legdan nikoho nezavraždil a nekradl. Šířil letáky a plánoval převrat

O nikom se v médiích, na ministerstvu obrany a v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nediskutovalo tolik jako o Michalu Legdanovi. Někteří jeho případ přirovnávají k Mašínům. Prý jeho příběh ještě vyostřeněji klade otázku, jaké prostředky v boji proti komunistickému režimu byly ospravedlnitelné.

Příběhy 20. století Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Legdan na vojně

Michal Legdan na vojně | Zdroj: Post Bellum

Zaslouží si tento 76letý senior podle zákona o třetím odboji status odbojáře, nebo ne?

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Legdan - podle některých zasloužilý držitel statusu třetího odboje, podle jiných spolupachatel vraždy a loupeže. Člověk, který mezi historiky i mezi veřejností vzbuzuje podobné vášně jako bratři Mašínové. Jeho příběh zpracoval Mikuláš Kroupa.

Co víme: Michal Legdan, když mu bylo zhruba 20 let, se na přelomu 50. a 60. let minulého století rozhodl proti komunistickému zločineckému režimu něco podniknout. Stal se členem odbojové skupiny Mstitelé Milady Horákové (MMH).

Sbíral a šířil letáky. Ukrýval a poté předal veliteli skupiny náboje do pistole. Připravoval se s odbojovou skupinou na protikomunistický převrat.

Nedopustil se žádného „zvlášť zavrženíhodného činu“, který by bránil udělení statusu podle zmíněného zákona. Nekradl a nevraždil.

Když se dozvěděl, že jeho přátelé ze skupiny vyloupili Jednotu kdesi u Hukvald, kde vzali cigarety a alkohol, Legdan je na místo dovezl na motorce, řekl jim: „V tomhle s vámi nejedu!“

Od té chvíle ho Vaněk a bratři Kašpárkové na akce nebrali. Členem skupiny zůstával. Získal do skupiny další dva společníky.

Soud ho v roce 1962 poslal na 10 let do vězení kromě jiného za podvracení republiky a sabotáž. Odseděl si 6 let. To jsou důvody, proč si status odbojáře zasloužil. Ministerstvo mu jej v letošním roce udělilo.

Teď důvody, proč si někteří myslí, že neoprávněně: Jeho protikomunistická činnost je marginální, někteří jiní ze skupiny kradli a v jednom případě i surově zavraždili důchodkyni kvůli penězům.

Odbojář propašoval z vězení gestapa komiksové motáky. Historička nyní postavy z kreseb ztotožnila

Číst článek

Legdan o vykrádačkách minimálně v jednom případě věděl, dokonce je na místo odvezl. Už tím se dopustil spolupachatelství na obyčejné zlodějině.

Byl v roce 1961 registrován jako kandidát členství v KSČ. Tím, že mu ministerstvo obrany status odbojáře uznalo, prý snížilo úctyhodnost tohoto ocenění. Jak k tomu přijdou skuteční odbojáři?

Při porovnávání argumentů, prostudování spisu a vyslechnutí zaznamenaných vzpomínek Michala Legdana, se osobně domnívám, že si ocenění podle zákona o třetím odboji zaslouží.

Kdo toto zpochybňuje, jde mu pravděpodobně o jiný postranní úmysl – poškodit pana Legdana, účelově znevěrohodnit rozhodování ministerstva nebo smysluplnost zákona o třetím odboji.

Mikuláš Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme