Předák Klement Gottwald tehdy vyhlásil, že „socialistická zákonnost bude metodou vlády, základní politickou směrnicí podmíněnou konkrétní situací třídního boje“.
Komunistický převrat uvrhl Československo na více než 40 let do totality a izolace. Krátce po únorovém převratu komunisté začali tvrdě pronásledovat své skutečné i domnělé politické odpůrce.
„Zpočátku byl hledán obviněný, který by reprezentoval takzvanou nacionalistickou úchylku. Než ale k procesu s Rudolfem Slánským došlo, změnily se akcenty sovětské politiky,“ popisuje historik.
Na konci války v roce 1945 Rudolf Slánský zažíval vrchol svojí kariéry. Po šesti letech ale přišlo uvěznění a strmý pád. 70. výročí politického procesu připomíná seriál Radiožurnálu.
Rudolf Slánský se narodil v roce 1901 v rodině židovského obchodníka. V Plzni vystudoval gymnázium a poté odešel do Prahy. Členem komunistické strany se stal již v roce jejího vzniku, tedy 1921.
10. září 1947 v ranních hodinách doručila pošta tři balíčky označené jako voňavky na adresu členů československé vlády. Zásilky ale neobsahovaly parfém, nýbrž výbušninu.
Je správné porovnávat srpnovou invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a současnou ruskou agresi na Ukrajině? Hostem Radiožurnálu byl historik Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny.
Návrh Václava Havla, aby název státu zůstal stejný a pouze se vypustilo slovo „socialistická“, vzbudil nečekané reakce. Dnešním pohledem jde říct, že prezident Havel tehdy utrpěl první porážku.
Dlužno dodat, že vzpomínky pamětníků jsou jistě důležitými částmi mozaiky, ale lidská paměť má své limity. Což souvisí třeba i s „vytěsňováním“ toho, na co už vzpomínat nechceme nebo nemůžeme.
Okupační vojska Varšavské smlouvy pod vedením SSSR před 53 lety násilně ukončila uvolňování a euforii Pražského jara. Okupanti zůstali v zemi více než 20 let.