„Byl to byl malíř, který od počátku své kariéry vzdoroval veškerým profesním, i osobním a společenským konvencím,“ říká kurátorka. Brandlův život se zrcadlí i v jeho autoportrétech, na kterých stárne.
Stavba dřevěné kaple Panny Marie Bolestné na jižní Moravě se blíží ke konci. Interiér kaple včetně lavic nebo dveří by měl být hotový ještě letos. Na stavbu se skládali zejména soukromí dárci.
Kostěný oltář pochází ze 70. let 18. století. „Kdybychom s ním jakkoliv pohnuli, tak je dost pravděpodobné, že už to nevrátíme zpátky tak, jak to bylo,“ říká předseda sdružení Dubáci.
Veřejnost může vidět nový oltář poprvé 24. listopadu v kostele Nejsvětějšího srdce Páně v Praze. Tam bude při příležitosti nadcházejícího adventu i posvěcen.
Barokní oltář ze zaniklého pohraničního městečka Lauterbach, česky Čistá, objevili historici v Osečanech u Sedlčan. Oltář nahradil ten původní, který byl zničený za 2. světové války. Kromě této církevní památky obě obce spojuje i podobný osud.
Přes deset milionů korun museli sehnat lidé v Nové Cerekvi na opravu místní synagogy. Letitá snaha se vyplatila a unikátní památka, postavená v maurském stylu, má nová okna, podlahy i fasádu. Pyšní se ale také nádherným oltářem.
Muzeum Šumavy v Kašperských Horách ukáže gotickou archu. Vzácný skříňový oltář z 15. století bude hlavním exponátem výstavy Gabreta Sancta, která začne dnes odpoledne bohoslužbou a vernisáží.