Existenci pohraničního města Čistá připomíná jen oltář nalezený v Osečanech u Sedlčan
Barokní oltář ze zaniklého pohraničního městečka Lauterbach, česky Čistá, objevili historici v Osečanech u Sedlčan. Oltář nahradil ten původní, který byl zničený za 2. světové války. Kromě této církevní památky obě obce spojuje i podobný osud.
O tom, že oltář pochází z pohraničí, se v obci vědělo. Dokonce je tato informace i na webových stránkách obce.
„Před dvěma lety vyšla kniha Kostely Sedlčanska a tam byla jediná zmínka, že tento oltář sem byl dovezený z kostela Sv. Michaela z obce Lauterbach u Sokolova,“ říká osečanský starosta Pavel Pechač (nezávislý).
Z pohraničí ho prý přivezl otec bývalého starosty Karla Vančury a umístil ho do kaple Sv. Anny, která se nachází na malém zámečku, který je v soukromém vlastnictví, ale jednou měsíčně v neděli se před ním slouží mše. Pravidelně na ní chodí kolem 15 až 20 lidí z Osečan.
Osud Lauterbachu i Osečan je podobný ještě v jednom případě. Pohraniční městečko totiž bylo srovnáno se zemí československou armádou na přelomu let 1947 a 1948, kdy ho vojáci použili jako cvičný cíl nácviku bojových operací.
Naopak Osečany se ve druhé polovině roku 1943 staly součástí vojenského cvičiště jednotek SS, které na Sedlčansku a Benešovku nacisté vytvořili a kvůli tomu vystěhovali velkou část místních obyvatel.
„Byla to událost, která významným způsobem zasáhla do života mnoha jednotlivců a rodin, protože to vystěhování bylo velmi početné a tehdy ti lidé samozřejmě podléhali dojmu, že je to natrvalo,“ popisuje válečné události na Sedlčansku ředitel městského muzea David Hroch.
Podle něj případ převezení oltáře z pohraničí do Osečan nebude ojedinělý, ale rozhodně se jedná o čin záslužný.