Čeští hokejisté si o zlato v Pchjongčchangu nezahrají. V semifinále podlehli týmu olympijských sportovců z Ruska 0:3 a čeká je utkání o bronzové medaile.
Korejci slibovali, že jejich olympiáda dokáže, jak dobře mají zvládnutý dopravní systém. V prvních dnech chyběly autobusy a účastníci se báli, že doprava bude ve skutečnosti tou největší slabinou.
Zimní olympiáda trvá celkem 17 dnů a té letošní se účastní bezmála tři tisíce sportovců. Někteří olympionici, ale i diváci, čekají na svou disciplínu třeba až do posledních dnů.
Jižní Korea je zemí sportu, ale také světový lídr v používání nejmodernějších technologií. Právě tak se teď představuje světu prostřednictvím své olympiády.
Prodej vstupenek na olympijské soutěže nakonec nedopadne tak špatně, jak se pořadatelé obávali. Do konce her zbývá šest dnů a prodáno je kolem jednoho miliónu a osmdesáti tisíc lístků.
Českých fanoušků není na zimní olympiádě v Jižní Koreji mnoho. Hlavním důvodem je velká vzdálenost a tím pádem i vysoké náklady na cestu. A tak českým olympionikům občas v hledišti fandí cizinci.
Olympijské hry jsou dnes už velký byznys. Ubytování, doprava, stravování - to všechno jsou položky, které organizátoři propočítávají dlouho dopředu. A do konečného účtu olympiády promlouvají i diváci.
Při pohledu do olympijské startovní listiny narazí člověk na zajímavá jména. A my vám přineseme důkaz, že českou stopu, spojenou právě se jmény, opravdu najdete na všech kontinentech.
Je jich skoro šedesát tisíc a díky růžovošedivým kombinézám je nemůžete přehlédnout. Na olympiádě jsou od toho, aby dokázali pomoct v každé situaci. Mluvíme o dobrovolnících.
To, že Češi rádi objevují svět a že českou stopu najdete i na těch nejvzdálenějších místech planety, je známá věc. A platí to i o Korejském poloostrově.
Zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu oficiálně začaly. Při slavnostním ceremoniálu zapálila oheň nad olympijským stadionem legendární krasobruslařka Kim Ju-na.
Na slavnostní zahájení zimních olympijských her míří také Kim Jo-čong - sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una a výprava severokorejských olympioniků vzbuzuje v dějišti her velkou pozornost.
Je to disciplína, kterou dělá na olympijských hrách kde kdo. Nejde v ní o sílu, rychlost, ani techniku, ale především o trpělivost. Šampionem se může stát pouze ten, kdo vydrží od začátku až do konce olympijských her. Je to výměna a sbírání odznáčků. Probíhá přímo před olympijským areálem.
Zimní olympijské hry v Soči končí právě dnes. Před jejich začátkem visela ve vzduchu stěžejní otázka, zda ruští organizátoři tak obrovskou akci zvládnou. Po 16 dnech mají sportovci jasno. Pro ně byla olympiáda skutečně povedená.
Ruští pořadatelé přes zahájením olympijských her v Soči slibovali, že sportovní svátek bude ekologický a životní prostředí kvůli němu neutrpí. Tak jako při žádné jiné olympiádě to ani zde tak úplně neplatí. A kdo si dovolil na to upozornit, byl tvrdě potrestán.
Snem každého sportovce a vrcholem jeho kariéry je bezesporu zlatá olympijská medaile. Ve chvíli, kdy se toto přání vyplní, přichází obrovská radost. Spolu s vítězstvím se ale nastává také řada povinností, více či méně příjemných.
Do druhé poloviny se dneškem přehoupnou zimní olympijské hry v Soči. Organizátorům zatím zásadní věci vycházejí, a tak je dosud provází hlavně spokojenost. Ze Soči to hlásí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.
Trvání olympijských her se počítá v řádu dnů. Sportoviště, která kvůli nim vznikla, ale zůstanou i nadále. I v Soči tak musí Rusové vymyslet, jak budou po skončení sportovního svátku využity stadiony, olympijská vesnice či hotely, které byly nově postaveny.
V dějišti zimních olympijských her v Soči panuje krásné počasí, doprava funguje bez problémů. Jedna věc ale přesto pořadatelům dělá vrásky – chybějící diváci. Na sportovištích je jich nečekaně málo. Příčinou může být vysoká cena vstupenek.
Skotští nacionalisté si myslí, že skotští sportovci by na příští olympiádě v Riu de Janeiru neměli reprezentovat Velkou Británii, ale Skotsko. S nápadem přišel současný první skotský ministr Alex Salmond, který usiluje o referendum o nezávislosti na Velké Británii v roce 2014.
Jeden Radiožurnál za dva britské olympijské výbory. Tahle zdánlivě nelogická ‚hláška‘ padla na jedné z mnoha spontánních burz v olympijském Londýně. Jak asi tušíte, týkala se populární výměny odznáčků. To je zvláštní fenomén, který během celoplanetární akce často osloví i ty, kteří jinak vůbec nic nesbírají. Jiří Hošek tam vyměnil pár odznáčků za dnešní Olympijský deník.
Sportovně-diplomatický konflikt rozpoutalo vyjádření amerického plaveckého trenéra, který otevřeně zpochybnil světový rekord Číňanky Jie Š‘-Wen a nepřímo ji obvinil z dopingu.