Vysoká škola chemicko-technologická v Praze odmítá lidem po změně pohlaví vydávat diplom na nové jméno. Na jiných školách je to přitom výměna běžnou praxí, kterou doporučuje i ministerstvo školství.
Při sobotních protestech proti vládním koronavirovým opatřením si na oblečení připnula žlutou šesticípou hvězdu s nápisem Neočkovaný. Tarabová se hájí na sociálních sítích.
Křeček se tak stal třetím kandidátem na ombudsmana. Senát již dříve nominoval vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Schorma a advokáta Jana Matyse. Ombudsmana pak vybírá sněmovna.
Další dva kandidáty, tedy vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse, má oba za stejně vhodné adepty.
„Když jsem byl ještě v pátek s panem prezidentem na plese, tak jsme o tom nemluvili. Velice mě to překvapilo. S ničím takovým jsem už nepočítal, už jsem si zařídil jiný život.“
„Pokračovat v roli ombudsmana by byla pro mě čest. Avšak v tuto chvíli není diskuse o mé kandidatuře možná. Mám k tomu tři důvody,“ napsala Kateřina Valachová na facebooku.
Za předpokladu, že bude nominace Válkové stažena, má prezident Zeman do konce ledna čas předložit dva další kandidáty. V neděli se vyjádřil, že by si na pozici dovedl představit Kateřinu Valachovou.
Válková nevidí k rezignaci na funkci zmocněnkyně žádný důvod, řekla České televizi. Bývalá ministryně spravedlnosti už se kvůli tomu vzdala kandidatury na ombudsmanku.
Nenávisti na sociálních sítích stále přibývá, píše Deník N. A získat český pas bude pro cizince obtížnější, informují Lidové noviny. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Když chci zahájit šetření z vlastní iniciativy, musím mít zvláštní důvod. A tady jsem ho nenašla,“ řekla k případu údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše končící ombudsmanka Anna Šabatová.
Helena Válková (ANO) vnímá námitky části veřejnosti vůči jejímu členství v KSČ a byla by ochotna se vzdát kandidatury na ombudsmanku. Nejprve se však o své minulosti poradí s prezidentem Zemanem.
Veřejného ochránce vybírá podle zákona sněmovna z kandidátů, které navrhne prezident a Senát. Hlava státu i horní komora Parlamentu mohou předložit po dvou kandidátech, zákon připouští shodné návrhy.
Šimůnková byla zmocněnkyní pro lidská práva za vlády Petra Nečase (ODS), řídila vládní sekci pro lidská práva. Pracovala také v Nadaci Naše dítě a v Českém helsinském výboru.
Šabatová dodává, že je pro změnu antidiskriminačního zákona. Tu navrhuje skupina poslanců hnutí ANO a ČSSD i opozičních Pirátů. Chtějí, aby nevládní organizace mohly podávat tzv. veřejné žaloby.
Ochránci sesbírali jeden a půl milionu podpisů pod petici o zákazu chovu zvířat v klecích v EU. Návrh tak asi bude řešit Evropská komise, píše Právo. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Exministr Antonín Staněk (ČSSD) o zrušení statusu kulturní památky u objektu rozhodl poslední den ve funkci, tedy 31. července. V ten samý den na jeho pokyn věc projednala i rozkladová komise.
Vlastník domu objekt rekonstruoval a na sjezdu do garáže před domem měl složený stavební materiál. Pražský obecní úřad ho kvůli tomu vyzval k zaplacení poplatku za zábor veřejného prostranství.
„Nemyslím si, že by fungování Klokánků bylo třeba měnit. Zpráva není objektivní vůči našim zařízením,“ reagovala předsedkyně Fondu ohrožených dětí, který provozuje Klokánky, Hanka Kupková.