Myanmar si letos výrobou heroinu a pašováním drogy do zahraničí přišel na více než dvě miliardy dolarů (skoro 45 miliard korun) a řadí se tak mezi největší producenty drogy na světě.
Medikament známý jako theriak byl pro naše předky všelékem. Jeho historii v jižních Čechách mapuje archeolog Jan John z Filosofické fakulty Jihočeské univerzity.
Afghánistán je největším světovým pěstitelem máku na opiát. I přes zákaz jeho pěstování, které hnutí Tálibán letos v dubnu vydalo, se jeho produkce zvýšila.
Hráči budou testováni na opioidy, fentanyl, kokain a syntetické THC. Pokud se prokáže přítomnost těchto látek v těle, baseballista nebude suspendován, pokud se podrobí léčbě.
Od invaze spojenců do Afghánistánu se objem půdy, na které se pěstuje opium, zvýšil téměř 4,5násobně. Nepomohla ani operace s názvem Iron Tempest, při které americké letectvo bombardovalo laboratoře.
Tisíce Afghánců, často celé rodiny, během dubna vyrážejí na maková pole. Jejich výnosy jim ale neslouží k jídlu – pryskyřice z makovic se využívá na výrobu opia, ze kterého se vyrábí heroin. V posledních letech právě z Afghánistánu pocházelo až 90 procent celosvětové produkce opia a hrozivé dopady to má na celou společnost. Tuto drogu vyzkoušel zhruba každý desátý Afghánec.
Narkomani na Kroměřížsku vaří z makovic surové opium v daleko větším objemu, než bývalo dříve zvykem. Jde zřejmě o reakci na to, že tuzemská legislativa znesnadnila výrobu pervitinu.
Organizace spojených národů dnes upozornila, že se v Barmě významně zvýšila produkce opia. Stalo se tak už šestým rokem po sobě. Země ležící na jihovýchodě Asie je druhým největším producentem látky, která slouží k výrobě heroinu. Neslavné prvenství patří Afghánistánu.
V Afghánistánu se radikálně zvýšil počet civilistů, kteří zahynuli při akcích amerických vojáků a Severoatlantické aliance. Meziročně šlo o nárůst o 76 procent. Spočítalo to americké ministerstvo obrany. Od ledna do dubna zabili koaliční vojáci v Afghánistánu 90 civilistů. Loni jich za stejné období zahynulo 51.