Morfin potlačuje tvorbu testosteronu
Léky používané na tlumení bolesti velmi razantně mění hladiny hormonů v těle a ovlivňují tak funkce mnoha orgánů včetně mozku.
Tlumení bolesti pomocí léků nezasahuje zdaleka jen nervová centra, jejichž prostřednictvím bolest vnímáme. Pacienti užívající dlouhodobě opiáty k tlumení bolesti nebo narkomani užívající opiáty jako drogy, mají silně potlačené pohlavní funkce a dochází u nich k atrofii pohlavních žláz. Změny v hladinách hormonů vyvolané účinkem opiátů mají dopad na celý lidský organismus. Pokles hladiny pohlavních hormonů například významně přispívá k osteoporóze a následně zvyšuje riziko zlomenin. Projeví se i ve změně nálady, narušené koordinaci pohybů a dokonce i ve schopnosti zpracovávat nové informace.
Tým italských lékařů vedených Annou Marií Aloisiovou z university v Sieně zjistil, že už jedna injekce morfinu výrazně potlačí produkci hormonu testosteronu. Po podání opiátů stoupá v pohlavních žlázách, játrech i mozku aktivita enzymu aromatázy a ten mění testosteron na hormony řazené do skupiny estrogenů. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Molecular Pain.
Doktorka Aloisiová patří k lékařům, kteří se velmi intenzivně zabývají tímto donedávna hojně přehlíženým nežádoucím vedlejším účinkem léčby bolestí.
„Opiáty blokují reprodukci a mohou nadlouho potlačit tvorbu některých hormonů,“ říká Anna Maria Aloisiová. „Závažnost tohoto účinku narůstá s tím, jak rostou koncentrace léků v těle pacienta a s délkou léčby. Ještě před pár roky byl tento fakt zcela opomíjen. Dnes jej už nemůžeme ignorovat, protože existuje celá řada hormonálních léků, které dovolí tlumit u pacienta bolest a přitom jej uchrání před nežádoucími vedlejšími účinky.“