Izraelský ministr vnitra Moše Arbel vyzval orgány činné v trestním řízení, aby neprodleně konaly. Incident odsoudili izraelský prezident Jicchak Herzog i premiér Benjamin Netanjahu.
Je to první takové rozhodnutí pod novou vládou premiéra Benjamina Netanjahua. A podle agentury Reuters pravděpodobně vyvolá odmítavou reakci Spojených států.
Spojené státy mimořádně ostře kritizovaly svého izraelského spojence za plány na budování nových židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Takový krok podle Washingtonu poškozuje vyhlídky na mír a protiřečí slibům, které prý USA z Izraele dostaly. Tel Aviv kritiku odmítl jako nepatřičnou.
Izrael si přivlastnil další část palestinské půdy na Západním břehu Jordánu a Spojeným státům se tento krok nelíbí. Američané teď na izraelské politiky naléhají, aby vzali rozhodnutí zpět a zrušili vyvlastnění 500 hektarů půdy. Podle Washingtonu je plánovaná výstavba nové židovské osady kontraproduktivní vůči plánu vytvořit palestinský stát. Proti záboru palestinské půdy se protestuje i v samotném Izraeli.
Dva dny před plánovaným obnovením izraelsko-palestinských mírových rozhovorů schválil Izrael výstavbu dalších 900 nových bytů ve východním Jeruzalémě. Tuto část města obývají převážně Palestinci, kteří povolení výstavby považují za provokaci. Aby ukázal dobrou vůli, začal Izrael dnes večer propouštět první palestinské vězně. Jde o 26 osob, které si odpykávaly dlouhé tresty za útoky proti Izraelcům.
Izrael netají pobouření nad snahou Evropské unie oficiálně rozlišovat mezi židovským státem a osadami, které Izraelci postavili na okupovaných palestinských územích. Někteří ministři navrhují odvetné sankce.
Palestinci neobnoví mírová jednání s Izraelem, dokud Izrael nepřestane rozšiřovat židovské osady. V rozhovoru se zpravodajem Českého rozhlasu Břetislavem Turečkem to v Rámalláhu prohlásil palestinský ministr zahraničí Rijád Málkí. Dnes je na návštěvě v Praze.
Izraelské ozbrojené síly vyklidily stanový tábor, který si Palestinci v pátek postavili na vlastním území na místě chystané židovské osady. Na 500 vojáků a policistů odvleklo Palestince, kteří prý chtěli vytvořením vlastní nepovolené osady upozornit na osadnickou politiku židovského státu. Mezi desítkami aktivistů byli také dva občané České republiky. Zjistil to Český rozhlas.
Evropská unie je proti izraelskému plánu na výstavbu židovských osad na palestinských územích. Tento záměr na schůzce v Bruselu odsoudili ministři zahraničí států unie. Izrael chce rozšiřovat osady na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.
Francie a Británie nevylučují odvolání velvyslanců z Izraele. Napsal to izraelský deník Haarec. Mezinárodní společenství od pátku s pobouřením reaguje na chystané rozšiřování židovských osad na okupovaných územích. Generální tajemník OSN Pan Ki Moon zmínil dokonce ‚skoro fatální úder‘ snahám o mírové řešení v regionu. Paříž oznámila, že zvolí jiné, méně dramatické způsoby vyjádření nesouhlasu. Britské ministerstvo zahraničí povolalo ke konzultacím izraelského velvyslance v Londýně.
Izrael schválil výstavbu tří tisíc nových bytů pro židovské osadníky. S odvoláním na vládní zdroje o tom informují izraelská média. Podle oficiálních činitelů je to odveta za čtvrteční hlasování Valného shromáždění OSN, které uznalo palestinský stát. Izraelští představitelé varují, že další postih Palestinců ještě chystají.
Evropská unie ročně dováží ze židovských osad zboží za stovky miliónů dolarů. Vyplývá to ze společné zprávy dvou desítek evropských nevládních organizací. Unie se podle nich chová pokrytecky, protože na jedné straně osady ilegálně budované na okupované půdě kritizuje, na straně druhé je ale ekonomicky podporuje.
Izraelská vláda musí do konce června zbourat část židovské osady Ulpana, kterou kolonisté postavili na soukromém palestinském pozemku. Znovu to nařídil izraelský Nejvyšší soud. Vzepřel se tak nátlaku, který na něj vyvíjela izraelská pravicová vláda. Ta se totiž kvůli nezákonné výstavbě na okupovaných územích ocitla na pokraji rozpadu. Postup kabinetu premiéra Netanjahua ale pobouřil řadu právních kapacit.
Britský vicepremiér Nick Clegg pobouřil izraelské vedení. Během návštěvy palestinského prezidenta Abbáse v Londýně totiž nezvykle ostře kritizoval výstavbu židovských osad na okupovaných územích. Jak britský politik řekl, existence osad nejenže nepřispívá k míru, ale ani k bezpečnosti Izraele.
Izraelsko-palestinská mírová jednání se zastavila na mrtvém bodě už minulý rok, když Izrael odmítl prodloužit moratorium na výstavbu židovských osad na okupovaných územích. Palestinská samospráva, která zdůrazňuje, že už splnila podmínky OSN pro vytvoření vládní infrastruktury a je tedy schopna převzít plnou zodpovědnost, se tak rozhodla požádat o přijetí do Organizace spojených národů.
Německo možná ustoupí od plánu dodat Izraeli další ponorku schopnou nést jaderné hlavice. Napsal to izraelský deník Jediot Achronot. Důvodem prý je, že Izrael nadále rozšiřuje židovské osady na okupovaných územích.
Izraelské úřady schválily stavbu dalších 1100 bytů v židovské čtvrti Gilo ve východním Jeruzalémě. Podle mezinárodního společenství se jedná o ilegální osadu na okupovaném území. Plán už odsoudily Evropská unie i Spojené státy.
Přelom srpna a září může na Slovensku působit ospale. Dnes je tam totiž státní svátek a děti jdou do školy až v pondělí. Ještěže existuje jistý Alojz Hlina, podnikatel a aktivista, který spolehlivě dokáže v podobně hluchém období způsobit rozruch. Naposledy tím, že v centru Bratislavy postavil miniaturní romskou osadu. Kontroverzní podnikatel nepatří k miláčkům veřejnosti. Řada lidí mu vyčítá, že se chce jenom zviditelnit. Hlina ale svými veselými akcemi upozorňuje na věci, které vůbec veselé nejsou a mluvit by se o nich mělo.
Izrael definitivně schválil výstavbu dalších 1600 bytů v židovské čtvrti ve východním Jeruzalémě. Úřady daly projektu zelenou s odůvodněním, že tak pomáhají řešit bytovou krizi v Izraeli. Palestinci hrozí, že si v září nechají v OSN jednostranně uznat nezávislý stát. Argumentují přitom i osadnickou výstavbou na územích, kde chtějí svůj stát mít.
Izraelský parlament schválil velmi kontroverzní zákon. Bude podle něj trestné vyzývat k bojkotu Izraele, ale také židovských osad na okupovaných arabských územích.
Slovenská vesnice Žehra po letech znovu plní novinové titulky. Kdysi proslula coby první obec na Slovensku, kde měli romského starostu. Dlouho to fungovalo, teď se ale část obyvatel chce od romské osady odtrhnout. Romové podle nich ruinují obecní rozpočet. Z veřejných peněz prý starosta umazává dluhy romským neplatičům nájemného, místo aby investoval třeba do společné čistírny odpadních vod. Romů je přitom ve vesnici třikrát víc než neromů.
Izrael se rozhodl předat zahraničním novinářům ke zveřejnění šokující fotografie obětí pátečního teroristického útoku. Při něm neznámí pachatelé zavraždili manželský pár a tři jejich děti včetně spící tříměsíční holčičky.
Evropská unie by měla zaujmout rázný postoj vůči Izraeli, který odmítá zastavit rozšiřování osad na okupovaných územích. Vyzývá k tomu 26 bývalých předních evropských politiků.
Američtí a izraelští vyjednávači se snaží odstranit překážky, které by mohly zmařit dohodu o židovských osadách. Podle ní má Izrael na další tři měsíce omezit výstavbu židovských osad na západním břehu Jordánu. Výměnou mají Spojené státy Izraeli poskytnout rozsáhlou vojenskou pomoc a řadu diplomatických závazků.
Izraelští ministři nejspíš těsnou většinou schválí další omezení výstavby židovských osad. Shodují se v tom hlavní izraelské deníky. O zmrazení výstavby na západním břehu Jordánu na další tři měsíce požádaly izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Spojené státy.
Izrael si vysloužil kritiku Spojených států. Washingtonu se nelíbí záměr židovského státu vystavět 1300 nových bytů ve východním Jeruzalémě, který Palestinci považují za své území.
Mezinárodní společenství odsuzuje další izraelský plán na výstavbu domů pro židovské osadníky. Izrael oznámil, že chce vybudovat 238 bytů na židovských sídlištích ve východním Jeruzalémě. Spojené státy, Rusko a Francie už projekt odsoudily s tím, že jde o další překážku v mírovém procesu. Světové společenství navíc považuje existenci židovských osad na okupovaných územích za porušení mezinárodního práva.