„To, že je někdo ve vězení, ještě neznamená, že má přestat být otcem. Je ale izolován od společnosti, tedy částečně i od rodiny, a to má dopad i na děti,“ vysvětluje garantka programu Šárka Černá.
Už skoro dva měsíce je bývalý fenomenální sprinter otcem. Na návrat k atletice vzhledem k novým povinnostem rozhodně nemyslí. Je ale jedna věc, která by ho k závodění znovu přiměla.
Nemají olympijské hry, mistrovství Evropy, ani mistrovství světa. Pandemie koronaviru zdevastovala plavecké mítinky a elitní závodníci po celém světě uvažují, jak a proč teď trénovat.
„Jeho Veličenstvo král Albert II. vzalo na vědomí výsledky odběru DNA, kterou poskytl na základě žádosti soudu v Bruselu. Závěr ukazuje, že je otcem Delphine Boëlové,“ uvedl právník Alberta II.
Osminásobný olympijský vítěz ukončil atletickou kariéru na mistrovství světa v Londýně v roce 2017. Pak se pokoušel přesvědčit fotbalové trenéry o svém citu pro míč, ale neúspěšně.
„Jeden z bratrů se snaží zastřít otcovství. Soud musí potrestat toto nečestné chování, jež poškozuje právo na uznání otcovství,“ uvedl soudce v rozsudku.
Respekt informuje o ruských špionech, kteří měli v Česku dostat občanství a provádět hackerské útoky. Deník popisuje, jak vědci chtějí bojovat proti suchu.
Bývalý belgický král Albert II. musí podstoupit test otcovství. Na konci října o tom rozhodl bruselský odvolací soud. Vyhověl tak výroku ženy, která tvrdí, že 84letý bývalý král je jejím otcem.
Ústavní soud zamítl stížnost Nigerijce, který se neúspěšně domáhal určení otcovství k dítěti narozenému v roce 2013. Matka dítěte je totiž sezdaná s jiným mužem.
Otcové zřejmě získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském pojištění, jež předpokládá i rozšíření nároku na sirotčí důchod, to v pátek schválila Poslanecká sněmovna.
Z nové studie, kterou řídili biologové z Monachovy university v australském Melbourne, vyplývá, že otcové svým potomkům předávají mnohem více, než jen genetický materiál. To, co otec konzumuje, ovlivňuje plodnost synů, konkrétně úspěšnost jejich spermií. Článek o tom zveřejnil internetový populárně naučný časopis Phys.org.
Německé matky by v budoucnu mohly mít povinnost na žádost soudu přiznat, s kým měly poměr v době početí dítěte. Ministerstvo spravedlnosti tak chce pomoci otcům, kteří vychovávají dítě jiného muže. Novinka by jim měla usnadnit vymáhání výživného. Návrh ve středu projedná německá vláda.
Vláda dnes schválila týdenní otcovskou dovolenou. O přijetí návrhu novely o nemocenském pojištění informoval premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na twitteru. „Podpora rodin s dětmi je důležitá,“ uvedl. Zatím není jasné, kolik otcové dostanou. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhovalo 70 procent vyměřovacího základu výdělku, tedy stejně jako ženy na mateřské. Proti byl ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Normu nyní posoudí sněmovna.
Matka s dcerou z Litoměřicka se zatím nemusí podrobit odběru DNA kvůli určení otcovství. Ústavní soud dnes částečně vyhověl jejich stížnosti. Složitý spor tak opět bude muset projednat Okresní soud v Litoměřicích a určit, jestli je v daném případě genetický test nutný.
Ústavní soud bude řešit netradiční spor o otcovství. Muž si stěžuje na svoji bývalou partnerku kvůli tomu, že ho nezapsala do rodného listu jako otce dítěte, a on tak na něj nemá nárok. Muž je přesvědčený, že syn narozený před dvěma lety je jeho. Matka dítěte to ale odmítá a nesouhlasí ani s testem DNA.
Dárce spermií a dárkyně vajíček možná čeká povinné rodičovství. Pokud se trojici poslanců podaří prosadit novelu zákona, matriky by povinně vedly evidenci dětí, které se narodily díky umělému oplodnění.
U žalob podaných v lednu a únoru platí, že soud nemůže otce odmítnout s odkazem na lhůtu, která uplynula od narození dítěte. Parlament ji totiž nestihl stanovit. Soudy tak nyní musí řešit případy, kdy od narození dítěte uplynulo třeba i více než 20 let.
Popřít biologické otcovství je pro muže od ledna mnohem snazší – neplatí žádná omezení, do kdy se musí otcovství dítěte narozeného v manželství zpochybnit. Šestiměsíční lhůtu, která platila do konce roku 2011, Ústavní soud zrušil a zákonodárci nestačili včas schválit potřebnou úpravu. Senátoři posoudí novelu, která má nedostatek napravit.
Muži zřejmě budou moci popřít otcovství dítěte do tří let od jeho narození. Dosud na to měli pouze půl roku. Změnu přináší novela, kterou schválila sněmovna. Normu teď posoudí Senát.
Průzkumy naznačují, že dvě třetiny otců na sebe zcela berou finanční zajištění rodin. Dnes zveřejněný průzkum ministerstva práce a sociálních věcí rovněž upozorňuje, že jen pouhé dvě pětiny z nich se reálně zapojují do péče o děti. To se snaží změnit projekt ministerstva a Ligy otevřených mužů na podporu "aktivního otcovství" pod názvem „Táto, jak na to".
Ústavní soud zrušil šestiměsíční lhůtu pro popření otcovství dítěte narozeného v manželství. Je prý nepřiměřeně krátká a tím poškozuje práva otců. Podnětem k tomu byla stížnost Zdeňka Slavíka z Jihlavska, který se marně pokoušel popřít svoje otcovství.
Ústavní soud dnes rozhodne o lhůtě, kdy je možné popřít otcovství dítěte narozeného v manželství. Podle současného zákona o rodině to může manžel udělat jen šest měsíců po porodu. Podle některých soudců to ale porušuje práva otce.
Ministerstvo práce a sociálních věcí zkoumalo, jak si muži představují otcovství, jak by se měli podílet na výchově svých dětí, ale také jak by měli sladit práci a rodinu.
Německé zákony týkající se péče o děti diskriminují svobodné otce. K tomuto závěru dospěl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. V Německu vyvolal verdikt velký poprask.
Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou dnes potvrdil, že Libor Broža není otcem dítěte, které deset měsíců vychovával. Soud přesto zrušil jeho původní žalobu na popření otcovství. Broža totiž podle soudu je biologickým otcem Nikolky, i když žila deset měsíců v jiné rodině a byla oslovována jiným jménem.
Polský vicepremiér Andrzej Lepper přísahá, že není otcem dítěte jedné ze svých bývalých podřízených - Anety Krawczykové. Ta je původkyní skandálu v Lepperově straně Sebeobrana. Krawczykové obvinila politiky Sebeobrany, že jí nutili k sexu výměnou za práci v aparátu.