Podvodný e-mail vydává rozbroje gangů z roku 2017 za aktuální válku s tisíci brutálními incidenty a oběťmi na životech. Ve skutečnosti Dánsko patří dlouhodobě k nejbezpečnějším zemím na světě.
Řetězovými e-maily se šíří informace o změně limitů pro vrácení přeplatků za léky. Jak ale zjistil tým Ověřovny! na vlastní kůži, ke změnám ve skutečnosti nedošlo.
Jméno novináře Josefa Klímy bylo opakovaně zneužito na podvodných webech nabízejících preparáty na léčbu kloubů. Stránky mají za cíl pouze získat osobní údaje a peníze z lidí, kteří reklamě uvěří.
Ve skutečnosti se odstranění nápisu coby památníku plánovalo od roku 2018 a už ho na náměstí nahradila nová pamětní stéla. Lavice s nápisem byla častým terčem vandalů a nebyla důstojnou připomínkou.
Petra Kvitová měla údajně investovat skrze investiční portál a vydělat tak vysokou sumu peněz. Informoval o tom pochybný server, který se snaží ze čtenářů vylákat osobní údaje a později je okrást.
Během roku vyrazil tým Ověřovny také mezi čtenáře s přednáškami a workshopy. Práci ověřovatelů si vyzkoušelo patnáct seniorů. Jak poznávat falešné zprávy jsme školili také třeba městské policisty.
Český pacient údajně čekal půl roku na operaci kýly, a když k ní mělo dojít, nemocnice ji odložila kvůli třem ukrajinským pacientům se stejnou diagnózou. Nic takového se ale podle nemocnice neděje.
„Fotografie, která doslova obletěla celý svět.“ uvádí lživý příspěvek, který se šíří na sociálních sítích. Deníky jako The Sun nebo Le Monde o snímku však nikdy neinformovaly, jak tvrdí.
„Nepřijde nám proto fér označit někoho na základě věku za šiřitele fake news. Chceme tento stereotyp narušit,“ vysvětluje pořadatel akce Ověřovna! na vlastní kůži Jaroslav Valůch.
Danuše Nerudová podle článku láká na investování do nové společnosti. Žádný takový článek neexistuje a Nerudová serveru iROZHLAS.cz potvrdila, že do ničeho takového neinvestovala a vše je lež.