Příčinou humanitární krize v Pásmu Gazy je k sobotě 162. dnem pokračující válka mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, jenž Evropská unie či Spojené státy pokládají za teroristickou organizaci.
Informovala o tom agentura AFP, která ke 113 zabitým z předchozí bilance z okresu Bokkos připočetla dalších zhruba 50 dalších obětí ze sousedního okresu Barkin Ladi.
Při útoků ozbrojenců v Burkině Faso zemřelo nejméně 22 civilistů a tři policisté. Burkina Faso čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát.
Policejní mluvčí novinářům po zásahu na tiskové konferenci nejprve řekl, že muž utrpěl vážná zranění a že není jasné, zda se zranil sám, nebo se tak stalo při zásahu speciální jednotky.
Hotel Hayat je oblíbeným místem schůzek vládních úředníků, politiků, novinářů a podnikatelů. Svědci na sociálních sítích zveřejnili videa, na kterých je slyšet střelba z místa a vidět stoupající dým.
„Ozbrojení bandité vtrhli do města Faru na více než stovce motorek a včera kolem poledne stříleli do lidí,“ řekl agentuře Reuters jeden z očitých svědků.
Pro některé byl zkorumpovaným vůdcem, pro jiné reformátorem. Vražda haitského prezidenta ale zasáhla celou zemi, která se v posledních měsících potýká se stupňujícím se násilím.
Útok se odehrál ve středu kolem jedné hodiny ráno místního času. První dáma se momentálně nachází v nemocnici. Premiér Haiti Claude Joseph vyzval obyvatele k zachování klidu.
„Dozvěděli jsme se, že jsme se stali terčem útoku, tak jsme z budovy uprchli,“ řekl dětský lékař z místa incidentu. „Nemocnice byla plná pacientů a lékařů a uvnitř zavládla naprostá panika,“ dodal.
Japonec byl převezen do místní nemocnice a musel být operován. Počítalo se s tím, že později bude přemístěn do Kábulu. Úřady ovšem později oznámily, že zraněním podlehl.
Západoafrická Burkina Faso se tento rok potýká s vlnou násilí ze strany islámských radikálů. V dříve relativně bezpečné zemi se začala situace zhoršovat na konci loňského roku.
Při útoku ozbrojenců pravděpodobně patřících k teroristické skupině Boko Haram zemřelo v neděli večer 18 lidí a dalších 84 bylo zraněno. Útok se odehrál ve městě Maiduguri na severovýchodě Nigérie.
Egyptská policie při raziích proti radikálním islamistům zastřelila 16 ozbrojenců. Oznámilo to ministerstvo vnitra, podle kterého byla většina mrtvých spojená s nedávnými útoky na severu Sinaje.
Běloruská policie zadržela několik desítek "ozbrojených provokatérů" vycvičených v táborech v Bělorusku a na Ukrajině a financovaných přes Polsko a Litvu. Během návštěvy v běloruském Mohylově to v úterý řekl prezident Alexandr Lukašenko. Upozornil, že opoziční síly se v zemi aktivizují.
Skupina ozbrojenců převlečených za lékaře ve středu zaútočila na vojenskou nemocnici v centru afghánské metropole Kábulu, která se nachází nedaleko amerického velvyslanectví a dalších diplomatických sídel. Počet mrtvých podle afghánského ministerstva obrany překročil tři desítky.
Neznámí ozbrojenci zaútočili na sídlo výcvikové mise Evropské unie v Mali. Při incidentu přišel o život jeden z útočníků, nikomu z mise se nic nestalo. Ve středisku v malijském Bamaku působí také čeští vojáci.
Jednadvacet mrtvých a desítky zraněných si vyžádal dnešní útok ozbrojenců na univerzitu v severozápadním Pákistánu. Mezi oběťmi jsou studenti, univerzitní stráž, policisté i jeden profesor. Policisté a vojáci v kampusu zabili taky čtyři ozbrojence. K činu se přihlásila pákistánská větev hnutí Tálibán.
Sedm lidí zemřelo při útoku skupiny ozbrojenců na indickou leteckou základnu nedaleko hranic s Pákistánem. Kromě pětice útočníků přišli o život také dva členové ostrahy základny. Skupina ozbrojenců do základny v indickém státě Paňdžáb pronikla v ukradeném policejním autě a začala ihned střílet. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.
Při raketovém útoku v syrské Latákíji zahynulo nejméně 23 lidí, dalších 40 až 60 utrpělo zranění. Na pobřežní město, které je baštou prezidenta Bašára Asada, zaútočili ozbrojenci z dosud neznámé skupiny. Ve stejnojmenné provincii je i základna, odkud od konce září útočí ruské letouny právě proti povstalcům.
Při sobotním zásahu proti ozbrojené skupině na severu Makedonie zemřelo 8 policistů a 14 ozbrojenců. Podle makedonského ministerstva vnitra je po celodenní přestřelce dalších 37 strážníků zraněných. Policie skupině zabrala velké množství zbraní. Ve městě Kumanovo, kde policisté skupinu dopadli, žije početná albánská menšina.
Řecké námořnictvo odvolalo poplach vyhlášený dříve kvůli nákladní lodi Blue Sky, která se dnes dostala do problémů. Tísňový signál vyslala posádka na cestě mezi řeckým ostrovem Korfu a jižní Itálií. Na palubě plavidla s moldavskou vlajkou nezaznamenal řecký vrtulník nic podezřelého a kapitán lodi ujistil pilota, že je všechno v pořádku.
Ozbrojenci z hnutí Taliban zaútočili na ubytovnu mezinárodních humanitárních pracovníků v afghánském Kábulu. Bezpečnostní složky je zastřelili po několikahodinovém boji. Za poslední tři dny to byl už druhý útok na některé ze sídel zahraničních organizací ve městě.
Ozbrojenci na východě Ukrajiny zadrželi další skupinu pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Mezi 11 zadrženými osobami byl i Slovák. Po několika hodinách všechny propustili. Už v pondělí padli do zajetí na východě Doněcké oblasti čtyři evropští pozorovatelé. O jejich osudu se stále nic neví.
Východoukrajinským separatistům se podařilo zmařit volby v milionovém Doněcku. Ozbrojenci pálili hlasovací lístky a rozbíjeli volební urny. V centru se sešlo několik tisíc lidí na podporu takzvané Novoruské republiky, kterou včera vyhlásili samozvaní zástupci Doněcké a Luhanské oblasti.