Desítky lidí zemřely při útocích ozbrojenců v Burkině Faso. Země čelí islamistickému povstání

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili nejméně 22 civilistů a tři policisty, uvedla podle agentury Reuters vláda násilím zmítané africké země. Podle kanceláře nigerijského prezidenta zemřelo v Burkině Faso také 15 muslimských poutníků, kteří cestovali z Nigérie do Senegalu.

Ouagadougou Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámští radikálové z Burkiny Faso se přidávají k ozbrojenému povstání islamistů v Mali (archivní snímek z roku 2012). Dnes už má Burkina Faso i "vlastní" džihádisty: říkají si Ansarul Islam neboli Obránci islámu.

Džihádisté z Burkina Faso si říkají Ansarul Islam neboli Obránci islámu | Zdroj: Profimedia

Útok ozbrojenců s celkem 25 oběťmi se podle prozatímní vlády odehrál na severu země v provincii Seno, která je od roku 2015 ohniskem aktivit džihádistů. Blíže neupřesněný počet lidí byl při incidentu zraněn.

Kancelář nigerijského prezidenta Muhammadua Buhariho v úterý podle Reuters uvedla, že v Burkině Faso bylo na cestě do Senegalu zabito nejméně 15 poutníků. Ozbrojenci podle kanceláře přepadli autobus, který muslimské věřící převážel.

Situace v Burkině Faso se vrací pod kontrolu. Zdržte se aktů násilí a vraťte se do práce, vyzvali pučisté

Číst článek

Podle senegalského náboženského řádu neznámí ozbrojenci zaútočili na konvoj autobusů a zabili 18 cestujících. Poutníci byli na cestě z Nigeru a Nigérie na náboženský obřad v Senegalu, přičemž jejich cesta vedla přes oblasti na severu Burkiny Faso a v centrálním Mali, kde působí džihádisté.

Jedna z nejchudších zemí světa Burkina Faso čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí.

Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme