Nebýt útoku Hamásu ze 7. října, bylo by další kolo konfliktu nezbytné? „Touto otázkou jsou novináři posedlí a nevím, proč by na ni měl odpovídat knihkupec,“ říká nejdřív Mahmúd. Pak ale pokračuje.
Podle agentury AP jsou oběťmi dva muži a mají středně těžká až vážná zranění. Z prohlášení záchranářů vyplývá, že se incident stal okolo 10.00 SEČ v palestinské čtvrti ve východním Jeruzalémě.
Izraelskému premiérovi Netanjahuovi se v sobotu splnil velký sen – dosáhl 4876 dní ve funkci. O jeden den tak překonal zakladatele státu Davida Bena-Guriona.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval k omilostnění vojáka Elora Azarii, jehož soud uznal vinným za zabití. Azaria loni zastřelil na zemi ležícího Palestince Abdala Fattáha Šarífa, který předtím útočil na izraelské vojáky. Azariovi hrozí až dvacetileté vězení, tak vysoký trest se ale neočekává. Premiér Benjamin Netanjahu mladíkovo počínání odsoudil, ale výraz vrah nepoužil.
Voják Elor Azario je podle izraelského vojenského soudu vinný za zabití ležícího zraněného Palestince. Hrozí mu až dvacet let, ale nepočítá se, že bude využita horní sazba. Výše trestu bude oznámena později, ale obhajoba už teď oznámila, že se odvolá.
Třináctiletý palestinský chlapec zemřel po zásahu izraelské armády nedaleko Betléma. Je to už druhá oběť násilí, které se na Západním břehu Jordánu rozpoutalo v minulých dnech. V neděli přišel o život jiný mladý Palestinec nedaleko města Tulkarm. Střety Palestinců s izraelskými vojáky zesílily po nedělním uzavření Starého Města v Jeruzalémě.
Desátý týden hladovky zahájil Palestinec Khader Adnan. Byl zadržen izraelskými úřady v polovině prosince. Od té doby je ve vězení bez toho, aniž by proti němu bylo vzneseno jakékoliv obvinění. O třiatřicetiletém pekaři se teď začíná mluvit jako o „symbolu palestinské důstojnosti".
Palestina zažila další střety mezi izraelskou armádou, místními obyvateli a jejich izraelskými stoupenci. Nepokoje odstartoval dnešní pohřeb Mustafy Tamímího ve vesnici Nebí Sálih. Sedmadvacetiletý Palestinec zemřel v sobotu v nemocnici den poté, co ho vážně zranili izraelští vojáci při potírání demonstrace. Palestinci pohrozili, že dnes v noci jeho smrt pomstí.
Palestinec v kamiónu najížděl v centru Tel Avivu do lidí a vozů. Jednoho člověka přitom zabil, nejméně sedm dalších skončilo se zraněními v nemocnici. Podle očitých svědků se nejednalo o nehodu, ale o úmyslný teroristický útok.
Izrael vězní palestinského inženýra, kterého v únoru unesli neznámí lidé na Ukrajině. Z rozhodnutí soudu to musely přiznat izraelské úřady. O další mezinárodní aféře týkající se Izraele píše už delší dobu zahraniční tisk. V samotné židovském státě to ale cenzura zatím neumožňovala. Podle příbuzných dvaačtyřicetiletého Palestince unesla do Izraele tajná služba Mosad.
Šest hodit trvalo večerní drama na turecké ambasádě v Izraeli, kde se ozbrojený Palestinec pokusil zadržet několik rukojmích. Podle Ankary se snažil získat politický azyl v Turecku.
Izrael odmítl nezávislé vyšetření krvavého incidentu, při kterém jeho vojáci v pondělí v mezinárodních vodách zabili devět zahraničních civilistů. Podle deníku Jerusalem tak rozhodl izraelský bezpečnostní kabinet.
Izraelská armáda odložila jeden z nejznámějších případů, kdy vojáci zabili neozbrojeného palestinského demonstranta. Básima Abú Rahmána loni ze vzdálenosti několika metrů usmrtil granát se slzným plynem, když protestoval proti stavbě takzvané bezpečnostní bariéry u palestinské vesnice Bil’ín. Izraelské organizace na ochranu lidských práv kauzu označily za ukázkový případ nepřiměřeného použití síly ze strany okupačních jednotek.
Šest britských pasů, které použilo vražedné komando při likvidaci palestinského radikála Mahmúda Mabhúha, zkopírovali příslušníci izraelské bezpečnosti na letišti v Tel Avivu. Podle deníku Sunday Telegraph to zjistila britská vláda. Zneužití dokladů při lednovém atentátu v Dubaji se týká také Irska, Francie a Německa. Kolem případu se prohlubuje další roztržka mezi Izraelem a evropskými státy.
Státní zastupitelství v Kolíně nad Rýnem zahájilo vyšetřování v souvislosti s vraždou palestinského nákupčího zbraní. Při atentátu na Mahmúda Mabhúha v Dubaji se jeden z útočníků prokázal německým pasem. Podle týdeníku Der Spiegel byl přitom doklad pravý.
V letadle mířícím z Izraele do České republiky by měla sedět propalestinská aktivistka Eva Nováková. Českému rozhlasu to potvrdila česká ambasáda v Tel Avivu.
Izraelský bezpečnostní kabinet schválil dočasné zastavení výstavby v židovských osadách na území západně od Jordánu. Oznámil to premiér Benjamin Netantahu s tím, že tak prý Izrael světu jasně ukazuje úsilí o obnovení mírových rozhovorů s Palestinci.
Papež Benedikt XVI. je dnes na celodenní návštěvě palestinského Betléma a většina jeho programu se pochopitelně točí kolem tamních posvátných míst křesťanství. Přesto visí ve vzduchu další možná kontroverze jeho cesty po Svaté zemi. Odpoledne má papež zavítat do palestinského uprchlického tábora. A tam si jeho návštěvu místní obyvatelé vysvětlili tak trochu po svém.
Třináctiletý chlapec ze židovské osady poblíž Betléma zahynul při útoku sekerou. Podle izraelské televize do osady údajně pronikl Palestinec. Osadníci ho pak odzbrojili, podařilo se mu ale uprchnout. Armáda a policie po předpokládaném teroristovi pátrají.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přijela poprvé ve své funkci na palestinská území. V Rámalláhu jednala s palestinským premiérem Salámem Fajjádem a na programu má i setkání s prezidentem Mahmúdem Abbásem. Palestinci dali už předem najevo, že budou Spojené státy tlačit k tomu, aby zasáhly proti výstavbě židovských osad. V té Izrael pokračuje navzdory svým závazkům.
Izrael nepřistoupí na příměří s Palestinci v Gaze a neuvolní ani blokádu tohoto území. Hnutí Hamás prý musí nejprve kývnout na propuštění zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita. Takový je závěr čtyřhodinového jednání izraelského bezpečnostního kabinetu. Jeho rozhodnutí je přitom odklonem od dohody o příměří, kterou řadu týdnů chystala v roli prostředníka egyptská vláda.