„Potřebujeme palestinskou jednotu,“ řekl s tím, že je ochotný jednat i s Hamásem. „Rusko pozvalo všechny palestinské frakce na jednání do Moskvy 26. února. Zda tam bude i Hamás, není jasné,“ dodal.
Prezident Macron má zato, že pokud je vůbec možné Hamás vykořenit, válka s tímto cílem potrvá nejméně deset let. Od svého vzniku v roce 1987 přežil Hamás opakované pokusy o odstranění svého vedení.
Palestinci požadují rovný přístup k oběma stranám konfliktu s Izraelem. Odmítli tak i plán USA na miliardové investice. Proč se tak rozhodli, vysvětluje palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí.
Bez zástupců Izraele a Palestinské samosprávy se dnes v Paříži mluvilo o tom, jak tyto znepřátelené národy přimět k obnovení mírových rozhovorů. Zasedání bezmála třicítky světových zemí a mezinárodních organizací předchází mezinárodní konferenci k blízkovýchodnímu mírovému procesu, kterou chce Francie uspořádat koncem roku.
Při útocích na Izraelce dnes zemřeli tři Palestinci. V Hebronu na Západním břehu Jordánu se palestinský mladík pokusil napadnout nožem židovského osadníka. Palestinská žena se pak pokusila pobodat izraelskou policistku.
Mezi světovými politiky doznívá vlna optimismu nad obnovením blízkovýchodních mírových rozhovorů. Palestinský prezident Abbás a izraelský premiér Netanjahu si v týdnu vyměňovali ve Washingtonu zdvořilosti a sliby dalších setkání. Přímo na Blízkém východě to ale u řady lidí velké nadšení nevyvolalo. Židovští radikálové označují Netanjahua za zrádce. A vidina kompromisu samozřejmě vadí i militantní palestinské opozici.
Americký viceprezident Joe Biden dnes v Rámalláhu prohlásil, že nejnovější izraelské rozhodnutí rozšířit židovskou osadu Ramat Šlomo o 1600 bytů podkopává důvěru a úsilí o mír.