Izraelská střela zabila jedenáct lidí v humanitární zóně v Gaze. Vyjednávání o příměří se neposunula

Nejméně jedenáct lidí zabil v noci na čtvrtek izraelský nálet na takzvanou humanitární zónu Mavásí v Pásmu Gazy. Dalších patnáct lidí utrpělo zranění. Místní lékařské zdroje tvrdí, že oběti zemřely v uprchlickém stanu. Byly mezi nimi i ženy a děti. Izraelská armáda zatím informaci nekomentovala. Lidi uprchlé z domovů navíc v Gaze trápí zima a déšť.

Od stálého zpravodaje Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská střela zasáhla stan v humanitární zóně Mavásí

Izraelská střela zasáhla stan v humanitární zóně Mavásí | Foto: Hatem Khaled | Zdroj: Reuters

Zdá se, že izraelská střela brzy ráno zasáhla zónu Mavásí, což je velké stanové město pro uprchlíky podél mořského pobřeží v jižní části Pásma Gazy. Střela podle zdravotnických zdrojů na místě zasáhla přímo jeden stan a zabila v něm jedenáct lidí. Momentálně není jasné, zda šlo o jednu rodinu, ale podle zdravotníků jsou mezi oběťmi také tři děti.

Izraelská armáda se zatím k útoku nevyjádřila, ale docela zajímavý je dopis izraelské vojenské advokátky generálky Jifat Tomer Jerušalmiové adresovaný veliteli jižního křídla izraelské armády. V něm Jerušalmiová kritizuje, že armáda špatně vyhodnocuje počty civilistů v oblastech Pásma Gazy, kam vede útoky.

4:11

‚Tahle válka nemá slitování s nikým.‘ V Gaze se ukrývá 700 křesťanů, nálety zasahují i kostely

Číst článek

Další lidé pak zemřeli při izraelském bombardování v jiných částech Pásma Gazy, takže situace se pro obyvatele této palestinské enklávy za patnáct měsíců války rozhodně nezklidnila. Jednání o příměří mezi oběma stranami sice formálně pokračují, ale žádný pokrok v těchto dnech zřejmě není.

Izrael teď obviňuje Hamás, že nepředložil jmenný seznam rukojmích, které by měl propustit v případě začátku jakéhokoliv příměří. Izrael navíc trvá na možnosti obnovit válku proti Hamásu po skončení případného příměří, což je stále nepřijatelná podmínka pro Hamás.

Zdá se, že teď se obecně vyčkává na 20. leden, kdy se funkce amerického prezidenta ujme Donald Trump a čeká se na to, zda do celého vývoje nějak zásadněji zasáhne nebo zda zasáhne nějak jinak než dosluhující Bidenova administrativa.

Zákaz Al-Džazíry

Palestinská samospráva zakázala na Západním břehu Jordánu katarskou televizi Al-Džazíra. Podle samotné Al-Džazíry je důvodem to, že televize informovala i o událostech, které jsou pro palestinskou samosprávu nepříjemné, konkrétně potom o raziích palestinské bezpečnosti proti příslušníkům ozbrojených skupin, hlavně v Dženínu na severu Západního břehu.

Tel Aviv schválil ukončení činnosti televize Al-Džazíra v Izraeli. Obviňuje ji ze spolupráce s Hamásem

Číst článek

Tam palestinská bezpečnost za minulý měsíc zabila asi jedenáct lidí, o čemž právě Al-Džazíra rozsáhle informovala. Zákaz ze strany palestinské samosprávy následuje po podobném zákazu ze strany izraelských úřadů. Nejdříve zakázal Izrael činnost Al-Džazíry přímo na izraelském území, později i na okupovaném Západním břehu. 

V reakci na zákaz vyjádřila televize šok, protože je přesvědčena o tom, že právě Al-Džazíra je hlavním médiem, které přináší informace o dění na Západním břehu, o tamních raziích hlavně izraelské armády a podobně.

Zároveň ale zástupci Al-Džazíry říkají, že nejsou příliš překvapení, protože tušili, že pokud bude televize pokrývat i nepříjemné věci pro palestinskou samosprávu, tak dost možná přijde odplata. OSN už vyzvalo palestinskou samosprávu, aby zákaz stáhla, protože podle OSN jde o zásah do svobody informování do událostech v oblasti.

Štěpán Macháček, ttr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme