Americké úřady na základě případu, kdy se šest členů širší rodiny nakazilo parazitickým onemocněním po snědení masa z medvěda baribala, upozorňují na rizika konzumace zvěřiny.
„Ostatní cestující informujeme v případě potřeby a přijímáme opatření, která zajistí bezpečí všech pasažérů,“ dodává. Zda byli upozorněni konkrétně i spolucestující z kupé Vojtěcha B.ale jasné není.
Najít štěnici nebývá jednoduché. Nasát se přijde v noci a přes den zůstane zalezlá. Proto ji buď musíme překvapit za tmy, anebo lépe jít po jejích stopách za denního světla.
Podvodníci telefonovali svým obětem o zamoření štěnicemi a následně předstírali, že parazity likvidují. Při odchodu nabízeli mast, která údajně brouky odradí, ve skutečnosti šlo ale o obyčejný krém.
„Můžeme říct, že v ČR je patnáctiprocentní nárůst. Ale hlavně chci říct: nemáme tady žádnou invazi. Není důvod k panice,“ říká Terezie Arnoldová ze Státního zdravotního ústavu.
Lidé sdílejí na sociálních sítích fotky z francouzských vlaků, na kterých se objevují štěnice. Podle ekologů se jedná o přemnožení v celé Francii. Roli v jejich likvidaci hraje i nedostatek financí.
Vědci z centra BIOCEV ve Vestci u Prahy pokročili ve vývoji léku proti vzácné a smrtící amébě Naegleria fowleri, která napadá mozky ryb a může nakazit i člověka.
„V minulosti vždycky využívali nějaké anonymní obrázky anonymních lidé, které někde stáhli. Teď nám vyloženě ukradli identitu,“ říká parazitolog Roman Kuchta.
V mraveništi všichni pomáhají královně, staví nebo shánějí potravu. Parazitičtí mravenci se ale chovají jinak. „Nelze říct, že jsou líní, věnují se reprodukci,“ brání je entomolog Šabatník.
„Když víme, že toxoplazmóza třikrát zvýší pravděpodobnost dopravní nehody, tak se dá spočítat, že na celém světě zemře jen kvůli tomu půl milionu lidí,“ říká parazitolog Jaroslav Flegr.
„K potvrzeným případům výskytu parazita u divočáků dochází velmi zřídka. V roce 2018 byl v ČR zaznamenán pouze jeden výše zmíněný případ u prasete divokého,“ řekl za veterinární správu Petr Majer.
Už čtyři pacienty se vzácnou a smrtelnou liščí tasemnicí léčí infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V celé republice je přitom jen zhruba 30 zaznamenaných případů.
Domácí limonádu si vyrábí každý čtvrtý podnik, může si na ni navíc dát marži až 400 procent, píše MF Dnes. A podle Práva ministerstvo dopravy počítalo s větším zájmem o značky na přání.
Pěnkavy na Galapágách ohrožuje rychle se šířící parazit. Ptákům, kteří jsou uváděni jako příklad evolučního přizpůsobení, možná hrozí vyhynutí. Na Galapágách se totiž rozmnožil druh mouchy, který klade do pěnkavích hnízd vajíčka. Vyklubané larvy pak napadají ještě slabá ptačí mláďata. O nové vědecké studii informuje televize BBC.
Když se na mezinárodních konferencích ozve jméno Jan Štefka, publikum zpozorní. Tento mladý badatel totiž patří k předním parazitologům. S malými tvory, kteří žijí na úkor jiných živočichů, tráví každý den v laboratořích. Zkoumá nejen jejich vývoj, ale i to, jak se přizpůsobují novému prostředí. Nadějný výzkumník, který letos získal prestižní Prémii Oty Wichterleho, teď zúročuje bohaté zahraniční zkušenosti v Českých Budějovicích.