V Opavě léčí čtyři lidi s liščí tasemnicí. Parazit ničí játra, nakazit se můžete z lesního ovoce
Už čtyři pacienty se vzácnou a smrtelnou liščí tasemnicí léčí infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V celé republice je přitom jen zhruba 30 zaznamenaných případů. Nebezpečný parazit se dostává do těla například při konzumaci lesního ovoce.
První příznaky napadení těla parazitem se objeví až po letech a tasemnice zasahuje především játra. Léčba je však úspěšná – léky se berou dvakrát denně po zbytek života. Pokud je pacient včas léčen, je prognóza dalšího života dobrá.
„Léčba spočívá jednak v chirurgickém řešení, kdy se pokoušíme maximum těch parazitem napadených hmot z těla odstranit. Plus celoživotní léčba. Preparát zatím u nás registrovaný není a musíme ho mimořádně dovážet,“ řekl Českému rozhlasu primář opavského infekčního oddělení Petr Kümpel.
Americké lososy napadají tasemnice z Japonska, zjistili Češi. O objevu píšou světová média
Číst článek
„Bohužel se jedná bez léčby o smrtelné onemocnění. Příznaky jsou pak pozdní, takže pacient o tom, že je nakažený, neví. Paraziti pomalu rostou v játrech a v době, kdy je výrazně postihnou, projevuje se to neurčitými bolestmi v podbřišku. Příznaky nejsou nikterak typické,“ dodává.
Také paní Vendula Černá přišla před Vánoci do opavské nemocnice s tím, že si cosi podivného nahmatala v břiše. Po několika vyšetřeních se přišlo na to, že musí na transplantaci jater. Původně asi milimetrová liščí tasemnice jí tento orgán téměř zničila.
Nedá se určit, kdy se nakazila. Mohlo to být před pěti nebo patnácti lety, kdy zřejmě snědla nějakou borůvku v lese nebo se napila z horského potoka. Zvládla všechny operace a smířila se s mnoha léky.
„Aktuálně jsem deset týdnů po transplantaci. Člověk si na ty léky musí zvyknout, udělat si rutinu a nezapomenout na to,“ vysvětluje.
I když nehrozí, že by podobných případů rychle přibývalo, má tato nemoc pro lékaře stále mnoho neznámých.