Německá farmaceutická firma BioNTech čelí žalobě za zneužití patentů. Technologie pro její vakcínu proti covid-19 prý patří firmě CureVac, která sama ve vývoji vakcíny neuspěla.
Donedávna evropské úřady vyžadovaly pro registraci grafické znázornění nebo notový zápis. To značně komplikovalo například ochranu řevu Tarzana nebo lva hollywoodské společnosti Metro Goldwyn Meyer.
Zahraniční majitelé patentů vnímají Česko jako zemi příhodnou pro podnikání a technologicky vyspělou, proto zde stojí o ochranu svých nových produktů a technologií.
České firmy si přihlašují málo patentů a GIBS podezřívá dozorce ve Valdicích z pochybení kvůli sebevraždě Američana Kevina Dahlgrena.
Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia podal v Německu a Spojených státech žaloby na americkou společnost Apple za porušování svých patentů. Výrobce telefonů iPhone podle ní porušil 32 jejích patentů, například na displeje, uživatelské rozhraní, software, antény nebo kódování videa.
Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung dosáhl u odvolacího soudu v USA významného dílčího vítězství ve sporu o patenty na chytré telefony s americkým konkurentem Apple. Samsung podle dnešního rozhodnutí soudu neporušil tři patenty Applu, jak v květnu 2014 rozhodl soud první instance v Kalifornii, a nebude tak muset konkurentovi zaplatit původně stanovenou pokutu 120 milionů dolarů (v přepočtu 3 miliardy korun).
Na 2500 Čechů si vloni patentovalo svůj nápad. Čeští vědci a vynálezci se navíc stále častěji prosazují i za hranicemi. Konkurence je ale veliká - každoročně se po celém světě přihlásí více než dva a půl milionu patentů. Prvenství připadá Číně, následují Spojené státy americké a Japonsko.
Čína chce během příštích pěti let ztrojnásobit počet patentů. Informovala o tom čínská vláda na svých internetových stránkách. Jde o snahu Pekingu stát se větším hráčem na poli špičkových technologií.
Dva největší světoví výrobci chytrých telefonů, americký Apple a jeho jihokorejský konkurent Samsung Electronics, se dohodli na ukončení všech patentových sporů, které proti sobě vedou v různých zemích světa. Výjimkou jsou Spojené státy, kde budou před tamními soudy pokračovat v již započatých případech. Informoval o tom jihokorejský podnik.
České vědě hrozí, že přijde o nemalé peníze. Pomalu totiž končí platnost patentů chemika Antonína Holého. Akademie věd z nich má 1,4 miliardy korun ročně. Od roku 2017 ale o tento příjem přijde, zjistila Mladá Fronta Dnes. Na nových patentech se zatím tolik vydělávat nedaří.
Počet nápadů, které si Češi nechávají patentovat, stále roste. Zájem je hlavně o tuzemské patenty, které ale platí jen pro české území. Tuzemské nápady tak často využije zahraniční konkurence, která je zpeněží bez jakéhokoli profitu pro vynálezce. Úřad průmyslového vlastnictví proto upozorňuje, aby si lidé pojistili patent i za hranicemi.