Evropská unie zvažuje uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19, uvedla von der Leyenová

Evropská unie je připravena diskutovat o uvolnění patentů na výrobu vakcíny proti covidu-19, které ve středu podpořily také Spojené státy. Přínosem rozhodnutí by bylo zrychlení výroby a distribuce vakcíny, uvedla ve čtvrtek šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ve hře je i možnost, že by EU podpořila zvýšení produkce vakcíny v Keni a Ugandě na základě spolupráce tamních úřadů a evropských firem, napsala agentura Reuters.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti onemocnění Covid-19

EU zvažuje uvolnění patentů na vakcíny (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Evropská unie je připravena projednat jakýkoli návrh, který účinně a pragmaticky řeší tuto krizi. Vyzýváme všechny země vyrábějící vakcíny, aby povolily vývoz a vyhnuly se všemu, co by mohlo narušit dodavatelské řetězce,“ prohlásila von der Leyenová ve svém projevu na konferenci v Itálii vysílaném online.

Odlet za studiem, přání rodičů, nedopatření. Vakcíny pro dospělé dostává čím dál víc dětí

Číst článek

„Evropa je jediným demokratickým regionem na světě, který umožňuje vývoz ve velkém měřítku,“ dodala šéfka Evropské komise.

Doposud bylo do zbytku světa dodáno více než 200 milionů dávek covidové vakcíny, což je téměř tolik, co se použilo v zemích EU, připomněla agentura DPA a přirovnala EU k „lékárně světa“.

Větší počet vakcín?

Pozastavit platnost patentů na vakcíny proti covidu-19 chce více než stovka členských zemí Světové obchodní organizace, aby je mohly vyrábět firmy ve větším počtu států.

DPA uvádí, že země, které jsou pro farmaceutický průmysl klíčové, doposud tuto iniciativu blokovaly. Mezi tyto státy až do středy patřily i USA. Cílem Spojených států je „dostat co nejvíce co nejbezpečnějších a nejúčinnějších vakcín k co největšímu počtu lidí“, uvedla ale ve středu americká obchodní zmocněnkyně Katherina Taiová, uvolnění patentů podpořil také prezident Joe Biden.

Mezinárodní federace farmaceutického průmyslu IFPMA označila snahu o uvolnění patentů za „špatnou odpověď“ na řešení komplexního problému se zajištěním dostatečných dodávek vakcíny.

2:34

‚Už na to nemám energii.‘ Praktik z Nového Knína vzdává očkování svých pacientů proti covidu

Číst článek

„Uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19 nezvýší produkci ani neposkytne žádná praktická řešení potřebná k boji s touto globální zdravotnickou krizí. Pravděpodobně to naopak povede k narušení (produkce),“ uvedla ve svém prohlášení.

Skutečné výzvy podle IFPMA spočívají v obchodních bariérách, potížích v dodavatelském řetězci, nedostatku surovin a „ochotě bohatých zemí sdílet dávky vakcíny s chudými zeměmi“, napsala agentura Reuters.

Obchodní experti navíc upozorňují, že dosažení dohody o uvolnění patentů by mohlo trvat i několik měsíců.

„Minimálně to zabere jeden nebo dva měsíce,“ uvedl bývalý obchodní činitel Bílého domu Clete Willems. Dodal, že realističtějším cílem by bylo dokončení dohody do příští ministerské konference Světové obchodní organizace, která by se měla konat na přelomu listopadu a prosince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme