„Rozdíl mezi domácími a zahraničními akcemi byl zásadní: v zahraniční museli vystupovat jako diplomaté a skrývat svou činnost. Doma to byl otevřený teror,“ popisuje badatel Radek Schovánek.
Přes polovinu svého života strávil v nuceném exilu. Žil v Anglii, v Německu, ve Spojených státech i ve Francii. Právě ve Francii stále žijí jeho děti, dcery Deborah a Kateřina i syn Gregory.
Okupace Československa v roce 1968 znamenala likvidaci všeho, co souviselo s tzv. „socialismem s lidskou tváří“, jak tomu komunisté tehdy říkali. Přišla normalizace, jejíž součástí byla i propaganda.
Odpudivou praktikou StB byli takzvaní společenští agenti. „Ti měli nějak zaujmout osobu, na kterou byli zaúkolováni, pak ji svést, nafotit nebo natočit nejlíp v intimní situaci,“ popisuje badatel.
Udržení církevního vlivu ve školství. To byl program Československé strany lidové v prvních desetiletích. Předchůdkyně KDU-ČSL měla ustavující zemský sjezd přesně před sto lety - 5. a 6. ledna 1919.
V Hericy nedaleko Paříže dnes budou vzpomínat na českého spisovatele a publicistu Pavla Tigrida. Na domě, kde dlouhá léta žil, bude odhalena pamětní deska za přítomnosti starosty města a rodinných příslušníků.